معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + ایتالیا

ایتالیا (به ایتالیاییItalia) با نام رسمی جمهوری ایتالیا (به ایتالیاییRepubblica Italiana) کشوری است که در اروپای جنوبی قرار گرفته و پایتخت آن شهر تاریخی رم است. این کشور یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادیِ جهان و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است.[۱] کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیرهٔ سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید. گروه هشت یا جی هشت به قدرت‌های صنعتی گفته می‌شوند. کشور ایتالیا به دلیل شکل ظاهری قلمرو آن به کشور چکمه معروف است.

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا حدود ۶۰٫۴ میلیون نفر است  و ۹۳/۹ درصد مردم آن مسیحی هستند. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد. دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود. رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود. پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقهٔ ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.

نقشه کشور ایتالیا به خاطر شبیه بودن به چکمه معروف است. ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال خاک ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و دین ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحیت است.

آب و هوا

ایتالیا آب و هوای متنوعی دارد که رشته کوه های آلپ علت اصلی این تنوع است. همانند دیگر کشورهای مدیترانه‌ای، آب و هوای ایتالیا گرم و خشک‌ است. گرم‌ترین ماه سال ژوئیه (تیر) می‌باشد. شمال کشور ایتالیا، زمستان‌های سردی دارد که غالبا با برف همراه‌اند. ممکن است برخی از مناطق جنوبی، در تمام فصل بارش، رنگ باران را نبینند.

بهترین زمان مسافرت به ایتالیا، بین آوریل تا ژوئن (اواسط فروردین تا اواخر خرداد) است. در این زمان می‌توانید آفتاب دلچسب ایتالیا را بدون گرمای زیاد تجربه کنید. اطراف شهرها پر از گل‌های بهاری است و توریست‌های تابستانی هنوز اطراف شهرها را شلوغ نکرده اند. در ماه‌های ژوئیه و آگوست (تیر و مرداد) کشور در حال کباب شدن است و سعی کنید در این دو ماه به ایتالیا نروید.

آداب و رسوم مردم ‌ایتالیا

اکثر بازدیدکنندگان‌ تصور نمی‌کنند فرهنگ و رسوم اجتماعی مردم ‌ایتالیا بسیار رسمی‌ باشد. هر تازه وارد به هر کشوری، نیاز دارد تا اطلاعاتی درباره آداب و رسوم مردم آن کشور کسب کند. چرا که ممکن است ناخواسته رفتاری را انجام دهد که برای مردم آن کشور توهین آمیز باشد. برای مثال اگر برای اولین بار با یک ‌ایتالیایی ملاقات می‌کنید، مناسب‌ترین برخورد، گفتن عبارت بون جورنو (روز خوش) و ‌دست دادن است. به کار بردن کلمه‌ی چاو (سلام) توسط یک غربیه‌ خارجی مؤدبانه نیست، به این دلیل که این کلمه فقط بین دوستان صمیمی و جوانان رد و بدل می شود.

بخوانید:  هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اگر در یک مناسبت رسمی به کسی معرفی می‌شوید، بهتر است بگویید: مولتو لیِتو (از ملاقات شما خوشحالم) و در هنگام خداحافظی نیز فشردن دست، رفتاری مؤدبانه محسوب می‌شود. هنگام ورود به مغازه‌های کوچک، اتاق انتظار و یا آسانسور گفتن بوناسرا (روز خوش یا عصر بخیر) و آری وردرچی (روز خوش یا خدانگهدار) در هنگام خروج مرسوم و پسندیده است. اصطلاحات مرسوم در هنگام ترک یک خانه و یا رفتن به رختخواب بعد از غروب خورشید بونا نوته (شب ‌بخیر) می‌باشد.

درخصوص تصمیم و انتخاب ایتالیا برای مهاجرت از طریق پناهندگی و ادامه زندگی، آگاهی از شرایط عمومی کشور ایتالیا بسیار تعیین کننده می باشد. کشور ایتالیا در جنوب اروپا و در ساحل دریای مدیترانه واقع شده است.

ایتالیا با کشورهایی همچون فرانسه، سوئیس، اتریش، اسلوونی، سان مارینو و شهر واتیکان هم مرز می باشد. کشور ایتالیا بیش از ۶۱ میلیون نفر جمعیت دارد که از این حیث چهارمین کشور پر جمعیت در اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری کشور ایتالیا در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ عدد ۱۰.۷ درصد ثبت شده است که نسبت به کشورهای تراز اول اروپایی که عموماً نرخ بیکاری زیر ۵ درصد دارند، عدد بالایی است. سالانه افراد زیادی بنا به دلایل مختلف و عموماً به دلیل شرایط بد اقتصادی و اجتماعی خود، بدون توجه به شرایط پناهندگی طبق کنواسیون پناهندگی و عدم بررسی شرایط کشور ایتالیا اقدام به پناهندگی ایتالیا می نمایند.

به این امید که با پناهدگی ایتالیا بتوانند شرایط زندگی خود را بهتر نمایند غافل از اینکه از خود کشور ایتالیا سالانه هزاران نفر به کشورهای ثروتمند اروپایی مثل موناکو، آلمان، اتریش و سوئیس مهاجرت می کنند. اکثر مهاجرینی که از کشورهای مختلف اقدام به پناهندگی ایتالیا می نمایند از کشورهای فقیر اروپای شرقی مثل رومانی، آلبانی و همچنین شمال قاره آفریقا، کشورهایی چون مراکش، مصر و تونس می باشد.

مراحل پناهندگی در ایتالیا

پناهندگان ممکن است از طریق غیرقانونی و یا حتی از طریق قانونی وارد خاک ایتالیا شده باشند، مانند فردی که ویزای توریستی یا اقامت از طریق تمکن مالی گرفته و طی آن وارد این کشور شده و اکنون متقاضی پناهندگی در ایتالیا گشته است. فرد متقاضی باید به یکی از ادارات دولتی پلیس مراجعه کرده و طی ثبت نام و پر کردن فرم های مربوطه، درخواست پناهندگی خود را رسما به دولت اعلام کند و منتظر بررسی و پاسخ آن بماند.

حقوق پناهندگان در ایتالیا

پناهجویان تا زمان اعلام نتیجه درخواست خود توسط دولت، از حقوق و مزایایی بهره مند خواهند شد که در این بخش از مقاله به این حقوق اشاره می شود.

 • حق برخورداری از سرپناه مناسب که معمولا به صورت کمپ هایی برای اسکان آن ها از سوی دولت اختصاص یافته است
 • حق برخورداری از غذای مناسب
 • حق برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی مناسب
 • حق برخورداری از مقرری و کمک هزینه
 • حق داشتن اوراق هویتی موقت و جوایز تردد و…

همچنین باید مورد توجه داشت که طی قانون دیگری موسوم به قانون دوبلین، اولین کشوری که پناهجو در آن شناسایی و اطلاعات وی در آن کشور ثبت گردد، مسئول نهایی رسیدگی به وضعیت پناهجو می باشد. مثلا اگر فردی به قصد پناهندگی عازم ایتالیا گشته و در میان راه در یکی از کشورهای مسیر مانند یونان توسط پلیس شناسایی شده و وضعیت او ثبت گردیده، حتی اگر نهایتا به ایتالیا هم برسد، باز وضعیت او در یونان بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد.

بخوانید:  آلمان چگونه جایی است؟

یعنی گرچه آن فرد به موجب قوانین بین الملل بشر دوستانه به کشور مبدا اصلی بازگردانده نمی شود ولی امکان پناهندگی در ایتالیا را نیز دیگر نخواهد داشت و به یونان بازگردانده شده و نهایتا می تواند روی پناهندگی در یونان حساب باز کند. البته معمولا کشورهایی مانند یونان و حتی خود ایتالیا که بیشتر به مثابه دروازه ورود به اروپا هستند و نه مقصد نهایی پناهجویان، به جهت تبعات اقتصادی و اجتماعی که بر آن ها تحمیل خواهد شد، ابتدائا سخت گیری در این امر ندارند مگر با فشار سایر کشورهای اروپایی که مقصد نهایی پناهجویان هستند.

 

روند پناهندگی در ایتالیا

پناهجویی که خود را به هر طریقی چه قانونی و چه غیرقانونی به کشور ایتالیا رسانده است، باید به یک مرکز پلیس (Questura) مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را ثبت نماید. متقاضی باید بدین منظور، دو مصاحبه را انجام دهد که بدین صورت می باشد:

رویه شرح
مصاحبه اول ثبت اثر انگشت و عکس، ارائه سندی معتبر به منزله کارت شناسایی و گواهی تردد و برخورداری از سایر حقوق مربوطه
مصاحبه دوم مصاحبه اصلی می باشد و شخص متقاضی می بایست مدارکی دال بر دلیل پناهندگی ارائه دهد

بررسی درخواست پناهجو در ایتالیا معمولا در حدود ۹ ماه به طول می انجامد. نهایتا این درخواست می تواند مورد قبول، رد و یا حالت سومی موسوم به وضعیت حمایتی گردد. وضعیت حمایتی عبارت است از حالتی که درخواست متقاضی رد شده باشد ولی دولت بنا به دلایلی بشر دوستانه (مانند این که متقاضی شرایط سنی یا جسمی خاصی دارد) یا به دلایلی تحمیلی (مانند آن که متقاضی در معرض خطر جدی باشد) به آن فرد پناهندگی غیر دائم می دهد. اگر درخواست متقاضی رد شود، وی می تواند ظرف مهلت قانونی، تقاضای تجدید نظر نماید که لازم است برای این مرحله، مدارک بیشتر و موجه تری را ارائه نماید.

مهاجرت قانونی به ایتالیا

هنگامی که در میان مردم عامی بحث از مهاجرت می شود، معمولا ذهن افراد به مهاجرت از طریق پناهندگی سوق می یابد در صورتی که برای ورود به کشور ایتالیا با هزینه بسیار پایین از طریق ویزای تحصیلی ایتالیا و همچنین تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه وجود دارد. از مجموع آن چه درباره پناهندگی در ایتالیا گفتیم، به خوبی روشن است که اصل پناهندگی در درجه اول، و پناهندگی به ایتالیا در درجه دوم، تصمیمی بسیار نادرست است.

هیچ تضمینی برای سالم رسیدن به مقصد وجود ندارد و در مرحله بعد، هیچ تضمینی برای پذیرفتن درخواست پناهندگی و اعطای تابعیت از سوی آن دولت وجود ندارد. به فرض توفیق در هر ۲ مرحله قبلی، زندگی جدید او همواره با تبعات و حاشیه های حقوقی و اجتماعی خاصی همراه خواهد بود که به هیچ روی، دوست داشتنی و مطلوب نخواهد بود. بنابراین گرچه پناهندگی، یکی از ۶ راه مهاجرت است ولی بدترین آن ها است که فرآیندی طولانی و خطرناک می باشد. راه های اقامت قانونی ایتالیا عبارتند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • از طریق ازدواج
 • اقامت از پس از تحصیل در ایتالیا
 • سرمایه گذاری و ثبت شرکت

 

قطع وضعیت پناهندگان

در شرایط زیر و کاملا داوطلبانه وضعیت رسیدگی به پناهندگان طبق قانون کشور ایتالیا متوقف می شود:

 • دوباره از حمایت شهروندی کشورشان بهره مند شوند.
 • تابعیت خود را از دست داده و داوطلبانه آن را دوباره به دست آورده اند.
 • به طور داوطلبانه به این نتیجه برسند که شرایط کشورشان تغییر کرده و انها به دلایلی که کشورشان را ترک کردن دیگر مجازات یا مورد اذیت و آزار قرار نمیگرند.
 • دولت ایتالیا برای ملاحظات بشر دوستانه و پس از بررسی های دقیق به پناهجو اعلام میکند که شاید تغییر شرایط در کشور مبدا موقتی باشد، لذا در اینجا از پناهجو میخواهد به طور دقیق ریشه یابی کند که پس از بازگشت به کشورش خطری او را تهدید میکند یا خیر و پس از در خواست داوطلبانه پناهجو روند رسیدگی به پرونده او را قطع میکند. این کار براساس ارزیابی فردی از پناهجویان اعلام شده است.
بخوانید:  مردم آلمان چه خصوصیاتی دارند؟

رسیدگی به پناهندگان در مرز

 جالب است که بدانید پلیس مرزبانی ایتالیا مجاز است درخواست پناهندگانی را که قانونی به ایتالیا آمدند و در مرز درخواست پناهندگی دادند را رد کند. در همین رابطه خارجیانی که بدون در نظر گرفتن شرایط قانونی، وارد ایتالیا شوند و درگذرگاه مرزی حضور داشته باشند، موقتا در خارج از کشور به دلیل نیاز به “کمک های عمومی” پذیرفته میشوند. همینطور ممکن است دستور اخراجشان در مرز نیز صادر شود.

کمک به خانواده های پناهندگان

قانون ایتالیا از خانواده افراد پناهجو که مشمول دریافت حمایت فرعی می باشند نیز حمایت می کند. اعضای خانواده پناهجویی که از حق حمایت بین المللی برخوردار نیستند، از همان حقوقی برخوردار می شوند که به شخص پناهجو داده میشود. به عنوان مثال یک فرد که به تنهایی در ایتالیا به عنوان پناهنده مورد پذیرش قرار میگیرد اعضای درجه یک خانواده او هم مشروط بر اینکه مشکلی برای جامعه ایتالیا نداشته باشند مورد پذیرش قرار میگیرند.

درمان پناهندگان

پناهندگان و اشخاصی که از حمایت های فرعی برخوردار می شوند، حق دارند همان درمانی را که برای شهروندان ایتالیایی که برای دیگران کار می کنند یا خود اشتغالی دارند، داشته باشند. افرادی که در شغل های حرفه ای ثبت نام می کنند هم از همین حق یکسان برخوردار هستند. پناهندگان و افرادی که از حمایت های فرعی نیز برخوردار هستند، می توانند تحت شرایطی به کارمندان بخش دولتی نیز دسترسی پیدا کنند. این افراد همچنین به سیستم آموزشی عمومی ایتالیا و آموزش حرفه ای دسترسی خواهند داشت. برای به دست آوردن صلاحیت های حرفه ای و اعتبار دوباره، مدارک حرفه ای به انها داده خواهد شد. لذا پناهندگان و افراد تحت حمایت باید الزامات قانونی را رعایت کنند.

پناهندگان و اشخاص محافظت شده حق دارند در مورد مساعدتهای اجتماعی و درمانی از جمله معالجه روانشناختی شکنجه های قبلی و رنج های متحمل شده، همان امکاناتی را داشته باشند که شهروندان ایتالیا از آن برخوردار هستند.

قانون اسپیرار برای نظارت بر پناهندگان در ایتالیا

این قانون برای متقاضیان پناهندگی و پناهندگان یک سیستم حفاظت ایجاد کرده است که در اطراف نهادها برای کمک به پناهنده ها مستقر شوند. وزارت کشور سالانه بودجه لازم را برای این امر اختصاص می دهد. این نهاد اسپیرار نام دارد. از جمله کارکردهای دیگر اسپیرار نظارت بر محل استقرار پناهجویان، پناهندگان و بیگانگان دارای مجوزهای بشردوستانه در کشور است. ایجاد یک بانک اطلاعاتی در مورد مداخلات در سطح محلی به سود این افراد است.

اشتراک‌گذاری