مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

همانطور که می دانید راه های متعددی برای مهاجرت و اخذ اقامت آلمان وجود دارد که یکی از این راه ها مهاجرت از طریق پناهندگی در آلمان می باشد. مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از پر خطرترین و اشتباه ترین راه های مهاجرت به آلمان می باشد، در این مقاله سعی دارد شرایط آن را به شما توضیح دهد و به سوالات شما در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی در آلمان پاسخ دهد.

این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی می باشد. توصیه می کنیم از طریق راه های جایگزین از جمله کار یا تحصیل در آلمان اقدام نمایید.

کی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان، پناهندگی در آلمان است.  طبق کنوانسیون ژنو اشخاصی که در خاک کشور خود احساس نا امنی و خطر می کنند می توانند از حمایت کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند بهره مند شوند. امروزه با توجه به حجم زیاد پناهنده در سر تا سر دنیا به خصوص در کشور آلمان امکان رد درخواست پناهندگی بسیار زیاد است و کیس های پناهندگی با دقت بسیار بیشتری بررسی می شوند لذا باید توجه داشته باشید این روش به هر بهانه قابل قبول نیست و ریسک زیادی به همراه خواهد داشت. با توجه به خطراتی که امروزه متوجه پناهندگان می شود بر همه واضح و مبرهن است که این روش مردود شناخته شده است و به هیچ وجه از سوی حقوقدانان توصیه نمی شود.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

اشخاصی که در آلمان درخواست پناهندگی ارائه می دهند از خدماتی برای گذران زندگی خود برخوردار می شوند. این خدمات شامل پرداخت هزینه های اولیه زندگی من جمله خوراک، پوشاک و مسکن می شود. البته منظور از مسکن مکان هایی است که وضعیت قابل قبولی از جهت بهداشتی و امنیت خاطر ندارند و پناهجویان تا زمان تأیید درخواست پناهندگی خود می بایست این شرایط را پذیرا باشند در غیر این صورت خدماتی از طرف دولت دریافت نخواهند نمود.

بخوانید:  پیش نیازهای عمومی جهت مهاجرت به آلمان

 اقامت پناهندگان

در زبان روزمره عبارت پناهنده اغلب در توصیف شخصی به کار می‌رود که بنا به هر دلیلی از موطن خود رانده شده باشد. با اینکه از میان صدها میلیون نفری که در سراسر جهان خارج از کشور مادری خود زندگی می‌کنند درواقع تنها درصد اندکی از آنها با شرایط یک پناهنده مطابقت دارند. سازمان ملل متحد پناهندگان را به عنوان مردمی خارج از موطن خود تعریف می‌کند که در کشور مادر «بنا به دلایل نژادی، مذهبی، قومیتی، عضویت در گروه اجتماعی خاص یا نظرات سیاسی» در معرض خطر آزار یا خشونت قرار دارند. احتمالاً شنیده‌اید که امکان اطلاق نام پناهجو به یک «پناهنده‌ی اقتصادی» وجود داشته باشد؛ از دیدگاه قانونی چنین دسته‌ای وجود ندارد: مشقات اقتصادی در میان معیارهای تعریف یک پناهنده وجود ندارد. از دیدگاه قوانین بین المللی و بنابر قانون آلمان، افرادی که کشور مادر خود را به منظور بهبود اوضاع اقتصادی ترک می‌کنند، پناهنده نیستند.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

شرایط پناهندگی در پیمان نامه‌ی پناهندگی که در ۱۹۵۱ در ژنو به امضاء رسید تعریف شده است که بنا بر آن معاهده، این افراد آسیب‌پذیر اجازه‌ی زندگی در کشوری دیگر را بدست می‌آورند. مانند تمام کشورهای امضاء کننده‌ی این معاهده، در آلمان نیز پناهندگان تحت محافظت قرار دارند و نباید تا زمان رفع خطر آزار، به کشور مبداء بازگردند. مقامات آلمان مجوز اقامت در آلمان را به مدت ۳ سال به پناهندگان اعطا می‌کند و پس از آن با بررسی اوضاع در صورت نیاز این مجوز را تمدید خواهند کرد.

 حق پناهجو

پناهندگی شکل دیگری از حمایت تحت قوانین آلمان است که مشخصاً به افرادی قابل اطلاق است که در زمینه‌های سیاسی تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. درخواست‌کنندگان پناهجویی برای قرار گرفتن در دسته‌ی پناهجویان می‌بایست شواهدی در مورد آزار و اذیت خود توسط حکومت کشور خود ارائه دهند. در عمل این شکل از محافظت بسیار نادر است، اما در صورت توافق، مجوز اقامت به مدت سه سال صادر خواهد شد و پس از آن وضعیت محافظت به تمدید خواهد رسید.

بخوانید:  مردم آلمان چه خصوصیاتی دارند؟

 حفاظت ثانویه

پناهجویانی که در دسته ی پناهجویان محافظت‌شده قرار نمی گیرند ممکن است حائز شرایط حفاظت ثانویه گردند. شرایط حفاظت ثانویه زمانی محرز خواهد شد که جان فرد در کشور خود یا به صورت جدی مورد تهدید قرار گیرد؛ به عنوان مثال مجازات اعدام، شکنجه و مجازات غیرانسانی و یا درگیری نظامی داخلی یا خارجی بازگشت به کشور را ناممکن سازد. احراز شرایط محافظت ثانویه، مجوز اقامت یک ساله را در پی خواهد داشت و پس از پایان یک سال، بنا به تشخیص مقامات آلمانی این مجوز تمدید خواهد شد.

 محرومیت ملی بر افرادی که به اجبار بازگردانده می شوند

آخرین شکل از محافظت نیز تنها بر شرایط خاص دلالت دارد. مقامات آلمانی ممنوعیتی بر بازگشت اجباری افراد اعمال میکنند، به معنای آنکه حتی در صورت عدم احراز هر یک از سه حالت بالا، مهاجر را نمی‌توان به اجبار به کشور خود بازگرداند.این حالت زمانی رخ خواهد داد که مقامات متقاعد شوند که بازگشت فرد به کشور خود باعث نقض پیمان حفاظت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و یا متوجه شدن خطر شدید به زندگی، جان و آزادی فرد خواهد شد. درخواست کننده برای مدت یک سال مجوز اقامت درخواست خواهد کرد و پس از پایان این دوره، در صورت نیاز، ممنوعیت بازگشت تمدید خواهد شد.

پس از ثبت نام و ورود در محل اسکان جمعی پناهجویان، برای شما موعدی در اداره  فدرال امور مهاجرت و پناهندگان (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) تعیین می‌گردد. شما در آنجا باید شخصاً درخواست پناهندگی خود را ارائه کنید و ارائه درخواست از طریق پست ممکن نیست. نمی‌توان دقیقاً گفت که چقدر طول خواهد کشید تا زمان مصاحبه به شما اطلاع داده شود. احتمالاً باید مدت نسبتا زیادی منتظر بمانید. در این گفتگو یک مترجم زن و یا یک مترجم مرد هم حضور خواهد داشت.

۳ اشتباه رایج در امتحان نوشتاری

 

در اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگان چه کارهایی انجام می گیرند؟

اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگان (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge)، در صورتی که  گواهی ورود به خاک آلمان را نداشته باشید، داده ها و اطلاعات شخصی شما را ثبت می‌کند: از شما عکس گرفته می‌شود و انگشت‌ نگاری به عمل می آید. کودکان زیر ۱۴ سال از این امر معاف می باشند. خواهشمندیم برای تقاضای پناهندگیتان مدارک شناساییتان به همراه مدارک ورودتان به آلمان ویا کاغذ اقامتی موقت و همچنان دعوتنامه  تعیین وقت از طرف  اداره  فدرال امور مهاجرت و پناهندگان را همراه خود بیاورید.

خواهشمندیم کلیه مدارک شناسایی و سندهایی که مربوط به پناهندگی و علت ترک کشورتان هستند را همراه خود بیاورید.این مدارک می توانند پاسپورت ، شناسامه و یا مدارک مربوط به سفر باشند. عکس ها ، گواهی دکتر، مدارک  قضائی یا پلیسی نیز در این دسته قرار دارند.

شما موظف هستید که با اراعه کمک هویت خود اثبات کنید اگر شما موفق نشوید هویت خود را ثابت کنید، ملیت شما از طریق آنالیز زبان حرف زدنتان تعیین می گردد..

چه سؤالهایی در هنگام ارائه پناهندگی پرسش می شوند؟

در این گفتگو که به همراهی یک مترجم زن ویا مرد است، سؤالات زیر مطرح می شوند:

مشخصات شخصی، محل زندگی، وضعیت تحصیلی، اعضاء خانواده شما، زبان هایی که صحبت می کنید و مسیر سفرتان تا آلمان .

https://azmoonpro.com/mag/

https://azmoonpro.com/mag/

در مورد دلائل شخصی پناهندگی بعداً از شما سؤال به عمل خواهد آمد

سپس برای مدت زمانی که فرایند رسیدگی به درخواست پناهندگی شما ادامه دارد، مجوز اقامت (Aufenthaltsgestattung) دریافت خواهید کرد. این مجوز یک مدرک شناسایی است که می‌بایست همیشه همراه داشته باشید و در هنگام کنترل توسط پلیس ارائه کنید. مجوز اقامت به شما این حق را می‌دهد که تا زمان تصمیم‌گیری در مورد درخواست پناهندگی بتوانید در آلمان زندگی و تحت شرایطی خاص کار کنید.

آیا می‌توانم با مجوز اقامت  (Aufenthaltsgestattung)برای همیشه در آلمان بمانم؟

مجوز اقامت (Aufenthaltsgestattung) بدین معنا نیست که شما برای همیشه می‌توانید در آلمان بمانید. مجوز مربوطه به منزله کارت شناسایی شما برای مدتی می باشد که فرایند رسیدگی به درخواست پناهندگی شما ادامه دارد.