بالا بردن بازده برای یادگیری زبان خارجی

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

تولد در آلمان و شرایط اخذ اقامت و تابعیت در آلمان از طریق تولد، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ اقامت آلمان، از طریق تولد در آلمان چگونه است؟

آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت برای والدین کودکان متولد شده در آلمان، وجود دارد؟ کشور آلمان، به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، از مقاصد پر طرفدار مهاجران خارجی به حساب می آید.

که از جمله علت های این محبوبیت، می توان به داشتن اقتصاد پایدار و قوی و امنیت بالای این کشور اشاره نمود. برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت و پاسپورت این کشور راه های مختلفی وجود دارد و تولد در آلمان یکی از این راه ها محسوب می شود. پس از مطالعه این مقاله و کسب آگاهی های لازم پیرامون روش مهاجرتی تولد در آلمان را بدست آورید.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد را میتوان یکی از روش های مهاجرت به آلمان شناخت . البته باید به این موضوع اشاره کرد که راه های بسیار زیادی برای مهاجرت به این کشور زیبا وجود دارد که از جمله آن میتوان به تحصیل در آلمان , کار در آلمان , سرمایه گذاری در آلمان و … اشاره کرد که باید دید کدام یک از این راه ها برای شما عزیزان مناسب تر است .

آلمان بعد از ایالات متحده آمریکا دومین مقصد محبوب مهاجرت در جهان است . طبق تخمین سازمان ملل ، تا سال ۲۰۱۷ ، ۱۲،۱۶۵،۰۸۳ نفر در آلمان زندگی می کنند مهاجر یا فرزندان آنها هستند ، یا حدود ۱۴.۸٪ از جمعیت آلمان.  اکثر مهاجران در آلمان از اروپای شرقی ، اروپای جنوبی و خاورمیانه هستند .

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

دولت آلمان در ۵۰ سال گذشته مشتاقانه تشویق به مهاجرت کرده است تا نرخ زاد و ولد پایین را در این کشور حل کند.

در ۱ ژانویه ۲۰۰۵ ، قانون جدید مهاجرت به اجرا درآمد. پیش زمینه سیاسی این قانون جدید این بود که آلمان ، برای اولین بار ، مقصد مهاجران شناخته شده است. تغییرات عملی  در روش های مهاجرت نسبتاً جزئی بود. دسته های جدید مهاجرت ، مانند “متخصصان بسیار ماهر” و “دانشمند” برای جذب متخصصان ارزشمند به بازار کار آلمان معرفی شدند.

تحول در قانون مهاجرت آلمان نشان می دهد که مهاجرت کارمندان ماهر و دانشگاهیان کاهش یافته است . در حالی که بازار کار برای کارگران غیر ماهر بسته است.

در آوریل ۲۰۱۲ ، قانون کارت آبی اروپا در آلمان اجرا شد ، که به شهروندان بسیار ماهر غیر اتحادیه اروپا امکان دسترسی آسان به کار و زندگی در آلمان را می دهد ، با توجه به شرایط خاص. طبق اداره آمار فدرال در سال ۲۰۱۶ ، از هر پنج آلمانی بیش از یک نفر حداقل ریشه جزئی در خارج از کشور دارد.

بخوانید:  تحصیل در آلمان و شرایط آن

در مارس ۲۰۲۰ ، آلمان قوانین جدیدی را تحت قانون مهاجرت ماهر سال ۲۰۱۹ وضع کرد. قوانین جدید در دسترس بودن ویزاهای کار آلمان برای مهاجران ماهر واجد شرایط از خارج از اتحادیه اروپا را گسترش می دهد.

طبق موسسه تحقیقات استخدام [IAB] ، تا سال ۲۰۶۰ آلمان حداقل ۲۶۰،۰۰۰ مورد نیاز مهاجرتی سالانه خواهد داشت.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

شرایط تولد فرزند در آلمان

 

اگر کودکی در آلمان متولد شود چه اتفاقی می افتد؟ اگر در زمان تولد حق اقامت معتبری داشته باشید ، به فرزند شما نیز تعلق می گیرد اجازه اقامت. به بخش ۳۳ قانون اقامت (AufenthG) مراجعه کنید .

تابعیت آلمان بر اساس است اصل تربیتی. این بدان معناست که اگر هر یک از والدین تابعیت آلمان را داشته باشند ، کودک به طور خودکار تابعیت آلمان را از بدو تولد می گیرد. در موارد خاص کودکان علاوه بر تابعیت والدین خود می توانند تابعیت آلمان را نیز بدست آورند. اطلاعات بیشتر در مورد قوانینی را که در این مورد اعمال می شود.

اصل خون و یا خاک را بیشتر بشناسید

در ابتدا بهتر است با تعاریف و مفاهیم اصل خاک و خون بیشتر آشنا شوید. اصل خاک در واقع یکی از سیستم های پر طرفدار است که از طریق آن می توان تابعیت آلمان را اخذ کرد. لازم به ذکر است که بر اساس این اصل هر فردی که در قلمرو و یا سرزمین یک کشور متولد شود به راحتی قادر خواهد بود تا با توجه به قوانین به وجود آمده بر تابعیت و یا شهروندی، در آلمان یا کشور که بر این اصل حاکم است، ساکن گردد.

یکی دیگر از سیستم های مهاجرتی که علاقه مندان بی شماری برای استفاده از آن اقدام می کنند، اصل خون است. لازم به ذکر است که این اصل به افراد بر اساس ملیت هر شخص و یا ملیت و تابعیت یکی یا هر دوی پدر و مادر در نظر گرفته شده و همچنین موجب شده تا در این راستا شهروندی یا تابعیت برای تعدادی از اقلیت های موجود در اجتماع تعریف شود. جالب است بدانید که اخیرا تعدادی از کشور ها به دلیل جلوگیری از ساکن شدن افراد غریبه، از اصل خاک یا خون استفاده می کنند.

اقامت یا تابعیت بر اساس تولد فرزند در آلمان

امروزه با توجه به تغییرات محیطی و فیزیکی جوامع، تعدادی که توانایی مهاجرت دارند تصمیم می گیرند که تحولی در زندگی خود ایجاد نمایند که یکی از روش های مهاجرت به آلمان، تولد فرزند است. در ابتدا قبل از اینکه به بررسی شرایط دریافت تابعیت از طریق تولد در این کشور پرداخته شود، بایستی تفاوت اصلی بین اقامت و تابعیت را درک کرد. زیرا ممکن است فردی بدون آگاهی اقدام کند. البته تنها راه حل، کمک گرفتن از یک وکیل یا مشاور مهاجرتی خبره و شایسته است که موسسه پارسی کانادا با ارائه خدمات عالی و حرفه ای قادر است تجربیات مشاوران خود را در اختیار متقاضیان اخذ اقامت آلمان قرار دهد.

 •  تابعیت: بدون شک با معنای لغوی این کلمه که پیروی و اطاعت کردن است، آشنایی دارید. اما در قوانین مهاجرتی بر اساس رابطه ای می باشد که معنوی، سیاسی، حقوقی و بین المللی و بین شخص حقیقی و دولت در نظر گرفته شده که هم دولت هم مردم در مقابل هم وظایف و مسئولیت هایی دارند که موظفند آن ها را اجرا نمایند.
 • اقامت: معنی لغوی اقامت بر سکنی گزیدن، سکون و توقف می باشد و در ارتباط با ناحیه ای از خاک کشوری که در آن فرد سکونت دارد، میسر می گردد. اما تمام اقامت ها در دو حالت تعریف می شود که معمولا همه در ابتدا اقامت موقت را اخذ می کنند تا از طریق آن بتوانند موفق به دریافت اقامت دائم شوند.
بخوانید:   هزینه زندگی در آلمان

تحلیل و بررسی شرایط تولد فرزند در آلمان

حال با تفاوت اقامت و تابعیت و همچنین اصل خاک و خون آشنا شدید، ادامه ماجرا را بهتر درک خواهید کرد زیرا به طور کلی سیستم خاک و خون دو قاعده کلی بر شرایط تابعیت است که از طریق تولد فرزند مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تفاوت اصل خاک و خون بر آن می باشد که قاعده خاک به معنای اخذ تابعیت یک کشور به واسطه تولد فرزند بوده، در حالی که قاعده خون به اعطای تابعیت از والدین به فرزند گفته می شود و هر کدام از علاقه مندان به این روش مهاجرتی، بایستی بر اساس شرایط خود اقدام نمایند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود تا با مشاوران مهاجرتی صحبت کرده و از اطلاعات کامل این زمینه آگاه گردند. بهتر است بدانید که کودکانی که پس از یکم ژانویه سال ۲۰۰۰ از والدین غیر آلمانی متولد شده اند، قادر خواهند بود تا تابعیت آلمان را دریافت کنند، بدین صورت که حداقل یکی از والدین آن ها دارای شرایطی همچون اقامت دائم و زندگی کردن به مدت ۸ سال در آلمان را داشته باشند.

بهتر است بدانید که این گروه از افراد بایستی به منظور حفظ شهروندی خود، تا قبل از اینکه به سن بیست و سه سالگی برسند و تابعیت آن ها منقضی گردد، معیارهایی که ثابت کننده پیوند شخص با کشور آلمان است را تأیید نمایند. از این جهت، داشتن حداقل یکی از شرایط زیر الزامی در نظر گرفته می شود.

 1.  فرد موظف است تا در ابتدای بیست و یک سال از عمر خود، حداقل ۸ سال را در آلمان سپری کرده باشد.
 2. شش سال از تحصیل را در یکی از مدارس آلمان گذرانده باشد.
 3. حداقل در یکی از مدارس آلمان تحصیل و فارغ التحصیل شده باشد.
 4.  همچنین فرد بایستی در یکی از دوره های آموزشی و تخصصی واقع در آلمان شرکت کرده باشد.
بخوانید:  مهاجرت کاری و شریط اخذ ویزای کار در آلمان چگونه است ؟

بررسی اخذ اقامت والدین از طریق تولد فرزند

نکته ای که بایستی به آن بسیار توجه گردد، این است که به طور کلی تولد در آلمان، منجر به اخذ تابعیت برای والدین فرزند نخواهد شد و این قبیل افراد بایستی شرایط خاصی را در نظر بگیرند و برای جمع کردن اسناد و مدارک خود با وکیل مهاجرتی مشورت نمایند تا بدون اتلاف وقت، به آرزوی دیرینه خود دست پیدا کنند. لازم به ذکر است که اگر فردی کلیه شرایط زیر را داشته باشد، قادر خواهد بود تا همزمان جهت اخذ تابعیت برای همسر خود نیز اقدام کند.

اگر دوست داری سطح زبان آلمانیتو بسنجی، حتما در آزمون آنلاین آزمون پرو شرکت کن!( آزمون A1 , آزمون A2 , آزمون B1 , آزمون B2)

 •  زندگی در آلمان به مدت حداقل هشت سال
 • تایید کردن تعهدات موجود در قوانین حاکم بر سیستم مهاجرتی از طریق تولد فرزند
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • مسلط بودن به زبان آلمانی به طور کامل
 • قبول شدن در آزمون شهروندی آلمان
 • توانا بودن در حمایت کردن از خود بدون کمک کسی
 • آشنا بودن با سیستم قانونی و شرایط اجتماعی و زندگی در جمهوری فدرال آلمان

 

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تولد فرزند

جالب است بدانید که پاسپورت کشور آلمان یکی از پاسپورت های قوی و ارزشمند جهان به شمار می رود. به گونه ای که بر اساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۹، پاسپورت این کشور پس از کشور هایی نظیر امارات، اسپانیا، فنلاند و لوگزامبورک قرار می گیرد.
همچنین اگر فردی موفق به اخذ پاسپورت آلمان شود، قادر خواهد بود به ۱۶۸ کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کند. به علاوه تولد فرزند در این کشور یکی از راه های اخذ ویزای آلمان است که با وجود پاسپورت میسر می شود.

جهت انجام انگیزه نامه تحصیلی برای مهاجرت به آلمان به سایت آزمون پرو مراجعه کنید و کمتر از ۱۴ روز کاری و با کمترین هزینه انگیزه نامه خود را دریافت کنید.

اشتراک‌گذاری