رم درخواست ویزا که به امضا شخص متقاضی رسیده و تاریخ داشته باشد پاسپورت معتبر عکس شناسنامه کپی صفحات گذرنامه بیمه مسافرتی پزشکی تمکن مالی فتوکپی ویزاهای قبلی شنگن اثبات محل اسکان

صفر تا صد شرایط مهاجرت پزشکان و پرستاران به آلمان

در سال های اخیر بسیاری از مشاغل تصمیم به ادامه زندگی در خارج از کشور گرفته اند. در این بین متخصصان با شرایط اقامتی بهتری رو به رو هستند. یکی از شغل های تخصصی که به راحتی امکان پیدا کردن کار در خارج از کشور را دارد، رشته پزشکی است. در این مقاله به صفر تا صد شرایط مهاجرت پزشکان و پرستاران به آلمان می پردازیم. در ادامه همراه مجله آزمون پرو باشید.

اروپا، بهترین قاره برای مهاجرت پزشکان

اخذ اقامت اروپا برای نیروی کار متخصص چندان دشوار نیست. در حقیقت دولت های اروپایی همیشه به دنبال جذب بهترین و شایسته ترین افراد هستند. حرفه پزشکی نیز یکی از شغل های مورد نیاز اکثر کشورهای اروپایی است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان پس از فارغ التحصیلی و به قصد تشکیل یک زندگی بهتر به اروپا مهاجرت می کنند.

مهاجرت پزشکان به اروپا را بایستی زیرمجموعه ویزای اقامت اروپا از طریق کار دانست. برخی کشورهای اروپایی شرایط بهتری را برای جذب پزشکان مجرب فراهم کرده اند. در ادامه لیستی از راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت پزشکان به همراه دلایل برتری آلمان  را به نسبت دیپر کشورها و شرایط مهاجرت ب آلمان را بررسی می کنیم:

 آلمان، مقصد محبوب پزشکان

آلمان همیشه یکی از مقاصد جذاب برای ایرانیان بوده است. این کشور همیشه پذیرای تعداد زیادی مهاجر است. آلمان از کشورهایی است پزشکی را در لیست رشته های مورد نیاز خود قرار داده است. به همین دلیل سالانه متقاضیان زیادی برای برای رشته پزشکی درخواست ویزای کاری تخصصی ارائه می کنند. بسیاری از متقضایان با ویزای در جستجوی کار به آلمان می روند و سپس ویزای کار تخصصی را اخذ می کنند.

پزشکان برای اینکه بتوانند در آلمان به کار مشغول شوند باید مدرک پزشکی خود را به تائید برسانند. مراحل انجام این کار در ادامه توضیح داده خواهد شد. با وجود اینکه طیف گسترده ای از رشته ها با ویزای جستجوی کار وارد آلمان خواهند شد و به دنبال یافتن شغلی مناسب می باشند ولی پزشکان تنها با دریافت ویزای جستجوی کار قادر به یافتن شغل مورد نظر در رشته خود نخواهند بود و ابتدا باید مدرک پزشکی خود را معادل نمایند.

بیش از ۲۰۰۰۰ پزشک خارجی در آلمان مشغول به کار می باشند که بیشتر آنها از روسیه، ایران، لهستان و اتریش می باشند. کشور آلمان از لحاظ سطح پزشکی رتبه سوم را پس ا انگلستان و آمریکا از آن خود نموده است. دولت آلمان به دلیل مهم بودن رشته پزشکی بودجه زیادی را به این بخش اختصاص داده است.

پزشکان و دندانپزشکانی که تمایل به انجام این پروسه دارند، باید بعد از شروع پروسه با مؤسسه بین المللی راد تا حدود ۳ و یا ۴ ماه بعد مدرک زبان آلمانی A1 را به دست آورند و تا پایان کار ( تا مرحله وقت سفارت) که حدود ۷ ماه زمان میبرد، شخص باید به مدرک زبان آلمانی B1  را نیز به دست آورده باشد و همراه با این مدرک و قرارداد کاری وارد کشور آلمان میشود؛

بخوانید:  معرفی 10 شهر برای مهاجرت و پناهندگی + سوئیس

در نظر داشته باشید که مرحله A1 از زبان آلمانی امکان مکالمه و درک عبارات و کلمات ساده زبان آلمانی را فراهم میکند و به هر حال امکان برقرای ارتباط در سطح روزمره با داشتن مدرک A1 وجود دارد؛ اما سطح B1 در زبان آلمانی زمان بیشتری را می طلبد و سطح بالاتری از زبان آلمانی محسوب میشود که امکان درک مطلب را حتی در بحث های تخصصی فراهم میکند و شخص میتواند به صورت روان به زبان آلمانی صحبت کند.

سطح B1 زبان آلمانی سومین سطح از سطوح ششگانه زبان آلمانی محسوب میشود.

بعد از ورود به آلمان، پزشک و دندانپزشک حدود ۶ ماه باید دوره کاروزی و همراه با تسلط یافتن به مدرک زبان آلمانی( درجه B2در زبان آلمانی) را بگذرانند و بعد از آن در مناطقی که توسط این شرکت مشخص شده است، به عنوان پزشک مشغول به کار شود و البته بعد از پایان مهلت قرارداد با شرکت مربوطه میتواند در محل های دیگر مشغول به کار گردند.

نکته مهمی که در این ویزا وجود دارد که با توجه به این گرفتن وقت از سفارت آلمان با مشکل مواجه شده است، ولی در این ویزا وقت سفارت به طور مستقیم گرفته میشود و نیازی به ماندن در صف طولانی سفارت آلمان در ایران نیست و پروسه کار برای دریافت این ویزا از ابتدا تا انتهای کار حدود ۱۰ ماه زمان میبرد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری پزشکان متخصص

 • رزومه استاندارد به همراه عکس
 • کپی اول پاسپورت (امضا شده)
 • دانشنامه و زیر نمرات
 • کارت عضویت پزشکان
 • پروانه دائمی پزشکی در صورت موجود بودن
 • پروانه مطب در صورت موجود بودن
 • ترجمه شناسنامه یا کارت ملی
 • گواهی تأییدیه از بیمارستان یا دانشگاه (ترجیحاً ۳ سال سابقه کار بیمارستانی. برای اخذ پذیرش از بیمارستان‌ها این سابقه کار مهم است)
 • گواهی اشتغال در کلینیک یا بیمارستان
 • ۶ قطعه عکس (خانم‌ها بدون حجاب)
 • ارائه گواهی سلامت جسمانی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه سازمان نظام پزشکی

مراحل معادلسازی مدارک پزشکان در آلمان در یک نگاه

برای گرفتن مجوز کار پزشکان در آلمان باید مراجع ایالتی مورد نظر در آلمان، گواهی‌ای موسوم به «Approbation» صادر نمایند. برای این منظور، مراحلی باید گذرانده شود:

بخوانید:  معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + ایتالیا

۱- گرفتن مدرک زبان آلمانی گوته در سطح B2 و سپس C1.

۲- درخواست اپلای برای یک کلینیک آلمانی به عنوان دکتر مهمان (Gastarzt) با داشتن این مدارک: داشتن مدارک سطوح B2 و C1، نامه درخواست به زبان آلمانی، رزومه (CV)، یک کپی از پروانه سازمان نظام پزشکی.

۳- درخواست به اداره مربوط به ایالتی که کلینیک در آن واقع است، موسوم به اداره سنجش ایالتی برای مشاغل درمانی (Landesprüfungsamt für Medizinische Heilberufe): برای گرفتن پروانه موقت اشتغال پزشکی یا همان اجازه کار (Berufserlaubnis).
با این پروانه، اجازه کار ۲ ساله داده می شود.

۴- پزشکان در این دو سال فرصت دارند تا آزمون دانش پزشکی را پاس کنند تا معادلسازی مدرک تحصیلی آنان تایید گردد و اجازه کار دائم پیدا کنند.

۵- پزشکان پس از گذراندن این مراحل می‌توانند کار با حقوق به عنوان رزیدنت یا دستیار (Assistenzarzt) در کلینیک‌ها بگیرند و پس از ۵ سال متخصص (Facharzt) شوند.

اما آزمون علمی معمولا یک روز کامل طول میکشه. در طول این روز باید چندین بیمار رو بررسی کنید و شرح حال بگیرید. بیماری اونها رو تشخیص بدید. و تجویزهای لازم رو انجام بدید. در انتها تشخیص هاتون توسط چهار پزشک متخصص تایید می‌شه. در این بخش مهارت پزشکی شما ارزیابی میشه. بعد از گذروندن این آزمون مجازید که دوره رزیدنتی خوتون رو شروع کنید.

ثبت نام آزمون approbation

توی هر ایالت یک اداره مسئول برگزاریه. مثلا در westfallen فرمانداری این آزمون رو برگزار میکنه. برای ثبت نام یک سری مدارک شامل شناسنامه، پاسپورت، ریزنمرات و… لازمه.

که همه ی این مدارک باید به آلمانی ترجمه بشن. مدارک باید در قدم بعدی توسط سفارت مراحل Legalisation و Beglaubigen رو طی کنه. با این مدارک میتونید برای ثبت نام آزمون درخواست بدید.

یادتون باشه که هر ایالت قانون و روش خاص خودش رو دبرای مهاجرت پزشکان داره. پس حتما قبلا مدارک لازم و ضوابط رو بررسی کنید. مدتی که باید در نوبت باشید تا نوبتتون بشه هم بستگی به شرایط اون ایالت داره. اگه متقاضی زیاد باشه شاید مجبور شید چند ماه تو نوبت باشید.

در نهایت شما یک defizitbescheid میگیرید که با کمک اون می تونید درخواست اخذ ویزای ۱۶d کنید. و برید سفارت برای ارزیابی مدارک و مصاحبه. البته برای گرفتن ویزا یک سری مدارک عمومی دیگه هم باید ارائه بدید. لیست کامل اونها رو در سایت سفارت میتونید ببینید.

نکته مهم: در سفارت شما باید نشون بدید که باید بیش از سه ماه در آلمان بمونید. شرکت در یک آزمون برای اثبات این کافی نیست. پس لازمه که تو یک کلاس زبان عمومی و زبان تخصصی و یا hospitation ثبت نام کنید. این طوری هم میتونید زبانتون رو تقویت کنید و هم در سفارت مشکلی نخواهید داشت.

بخوانید:  چه کسی به ویزای جستجوی شغل آلمان نیاز دارد؟

نکته مهم: پزشکی در آلمان تخصص کاریه نه دانشجویی. رزیدنتی آزمون نداره و حتی در مطب شخصی استاد هم قابل اجراست. به همین دلیل در پروسه ی مهاجرت پزشکان به آلمان شخص استاد یا پزشک معتمد نقش تعین کننده تری داره.

از طرفی پزشکان و پرستاران در ایران که به دنبال مهاجرت هستند از شرایط پذیرش در آلمان و کشور های اتحادیه اروپا بی اطلاع اند. چگونگی پذیرش و مهاجرت پزشکان و پرستاران به آلمان و کشور های اتحادیه اروپا در این بخش شرح داده می شود.

پزشکان و پرستاران باید از اعتبار مدرک تحصیلی خود در کشور های اتحادیه اروپا آگاه باشند. اکثر مدارک پزشکان و پرستاران ایرانی در این کشور ها معتبر نیست و باید معادل سازی شوند.

در مرحله اول باید معادل سازی مدارک در دستور کار قرار گیرد در نتیجه پزشکان و پرستاران حین معادل سازی می توانند از سفارت این کشور ها وقت پذیرش بگیرند. همان طور که می دانید بخش اعظم کار پزشکی و پرستاری ارتباط با مردم در منطقه کاری می باشد. ارتباط مناسب لازمه کار در این حرفه است، در نتیجه پزشکان و پرستاران برای مهاجرت باید زبان آن کشور را بیاموزند.

پس از طی کردن مراحل و دریافت ویزا، پروسه معادل سازی همراه با دوره های کارورزی با ساعات متفاوت می باشد. ماماها در کشور آلمان به نوعی پرستار محسوب می شوند و معادل سازی برای آنها طبق پروسه پرستاران انجام می شود.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که داشتن حداقل دو سال سابقه کاری شانس پذیرش و اخذ ویزا را افزایش می دهد. همچنین اثبات تمکن مالی و بلاک کردن مقدار قابل توجهی پول برای هزینه های زندگی در یک حساب در آلمان از دیگر شرایط اخذ ویزا برای پزشکان و پرستاران می باشد. در انتها با پیدا کردن محل کار در یکی از بیمارستان ها می توانند مشغول به کار در آلمان یا سایر کشور های اتحادیه اروپا شوند.

 

برای اخذ ویزای آلمان می بایست به سفارت آلمان و یا کنسولگری آلمان در جایی که اقامت و یا تابعیت آن را دارید مراجعه نمایید.

پس از آنکه شرایط مهاجرت و کار پزشکان در آلمان فراهم گردید می بایست برای اخذ ویزای همراه اقدام نمود. مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه پزشکان به آلمان عبارتند از  :

 • فرم درخواست ویزا که به امضا شخص متقاضی رسیده و تاریخ داشته باشد
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • شناسنامه
 • کپی صفحات گذرنامه
 • بیمه مسافرتی پزشکی
 • تمکن مالی
 • فتوکپی ویزاهای قبلی شنگن
 • اثبات محل اسکان
اشتراک‌گذاری