معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + استرالیا

روش های ثبت شرکت در آلمان

کشور آلمان به عنوان قطب اول اقتصاد اروپا همواره مورد توجه بسیاری از متخصصین و دانشجویان در زمینه های مختلف به منظور کار و درس بوده است. سیستم اقتصادی پویا و رو به رشد، دانشگاه های معتبر و بین المللی، شرایط و سبک زندگی مناسب از جمله دلایلی است که هر مهاجری را به خود جذب می کند.

مهندسین و پزشکان به دنبال کار در آلمان هستند، دانشجویان دنبال تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند، و حتی بسیاری از افرادی که در زمینه های قانونی مهاجرت قرار نمی گیرند، راه پناهندگی را پیش گرفته که ما اصلا به شما توصیه نمی کنیم !!

 با وجود اینکه شهروندان بسیاری از کشورها مانند کشورهای اتحادیه اروپا نیاز به دریافت ویزای آلمان ندارند، اما طبق قانون، شهروندان خارجی که قصد اقامت و حضور در کشور آلمان را دارند، می بایست ابتدا ویزای مخصوص به خود را دریافت کنند.

معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + استرالیا

معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + استرالیا

شرایط مهاجرت به آلمان

همان طور که در بالا ذکر شد، قدم اول برای ورود و همچنین اقامت در کشور آلمان دریافت ویزای مربوطه می باشد. بسته به قصد ورود، نوع ویزا متغیر بوده و سفارت آلمان شرایط متفاوتی را طلب می کند؛ پس ویزا و مجوز ورود به کشور آلمان، پیش زمینه هر نوع اقدامی محسوب می شود.

اولین و مهم ترین شرط، دانش زبان آلمانی است؛ هر شخصی برای اخذ اقامت طولانی مدت در این کشور نیاز دارد تا سطح مشخصی از این زبان را بیاموزد. میزان مشخص این زبان را قصد و روش مهاجرتی وی تعیین می کند و افراد می توانند با داشتن این علم، جایگاه خود را تثبیت کرده و از بروز هرگونه مشکلی پیش گیری کند.

جدا از زبان، هر شرط دیگری می تواند برای تمامی مهاجرین یکسان نباشد. سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، سابقه ویزاهای کشورهای دیگر و … هرکدام می توانند به تنهایی کمک شایانی به پرونده متقاضی کنند.

ثبت و راه اندازی یک بیزنس و کسب و کار در آلمان مراحل مختلفی دارد که معمولا باید در اتاق بازرگانی کشور آلمان و ارائه و تهیه کردن مدارک بررسی شود. این کار مراحلی مانند ارائه پیش نویس برنامه تجاری و اساس نامه و موضوع شرکت، تکمیل فرم های مربوط به این برنامه و سایر مدارک را دارد که این امور باید در دفاتر اسناد رسمی واقع در آلمان تکمیل و ثبت شوند. مسیر های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که یکی از زیر مجموعه های روش سرمایه گذاری، روش ثبت شرکت می باشد. نکته مهم در این روش این است که این روش به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت نخواهد شد. این قانون در همه کشور ها یکسان می باشد.

شرکت ثبت شده در هر کشوری، می تواند درخواست نیروی کار دهد و متقاضی را به عنوان نیروی کار در آنجا استخدام کند. شخصی که به عنوان نیروی کار در آلمان وارد می شود باید شرایطی مانند سن مناسب، مدرک زبان آلمانی، تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار را داشته باشد. بعد از استخدام به عنوان نیروی کار، شخص می تواند همسر و فرزندان تا ۱۸ سال خود را نیز به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد. همسر شخص اجازه کار و تحصیل را دارد و تحصیل فرزندان نیز به صورت رایگان می باشد و تمام حق و حقوق شهروندی نیز شامل آنها می شود. بعد از ۷ سال کار و پرداخت بیمه و مالیات، شامل دریافت شهروندی و پاسپورت آلمان نیز می باشند.

بخوانید:  مردم آلمان چه خصوصیاتی دارند؟

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت از طریق دریافت پیشنهاد شغلی را می توان بهترین روش مهاجرت دانست؛ زیرا عملا دغدغه اصلی متقاضیان از نظر درآمد و هزینه های زندگی در کشور مقصد از بین می رود. اما در کنار مزیت ذکر شده، سختی های مخصوص به خود را نیز دارا است.

بر خلاف مهاجرت از طرق جستجوی کار و آوسبیلدونگ (که در ادامه توضیح داده شده اند)، این روش نیاز مبرم به مدارک تحصیلی معتبر، سابقه شغلی خوب و دانش زبان آلمان یا انگلیسی مناسب داشته تا فرد به استخدام کمپانی های آلمانی دربیاید.  

لازم به ذکر است که برای آگاهی از معادل سازی مدارک تحصیلی خود نیز می توانید به سامانه آنابین مراجعه کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

به تازگی دولت آلمان برنامه ای را تحت عنوان آموزش حرفه ای افراد ترتیب داده تا اشخاصی که هیچ گونه مدرک دانشگاهی نداشته و صرفا در زمینه های فنی مشغول به کار بوده اند، توانایی ورود به کشور آلمان را داشته باشند. گستره این مشاغل می تواند از جوشکاری و مشاغل مهندسی تا آرایشگری و خیاطی را نیز پوشش دهد. طبق این برنامه، افراد متقاضی تحت آموزش حرفه ای در زمینه انتخاب شده خود قرار می گیرند و به واسطه اشتغال در این مدت حقوق نیز دریافت می کنند.

لازم به ذکر است که این برنامه آموزشی ممکن است تا ۲ سال به طول بیانجامد. از جمله مدارک موردنیاز برای ورود به این دوره ها را می توان صرفا اثبات تمکن مالی و دانش زبان آلمانی (معمولا B1) دانست.

ما برای بررسی این دوره ها به موازات این مطلب، مقاله “دوره های آوسبیلدونگ در آلمان” رو براتون آماده کرده ایم.

مهاجرت به آلمان از طریق جستجوی کار

نوعی از اقامت و ویزای کشور آلمان محسوب می شود که مخصوص دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های سطح کشور آلمان می باشد. بنابر قانون، تمامی دانشجویانی که تحصیل خود را در هر مقطعی در آلمان به اتمام برسانند، ۱۸ ماه ویزا و اقامت جستجوی کار (Job Seeker) دریافت می کنند که قادر هستند با اخذ یک قرارداد کاری معتبر از کارفرمایان آلمانی مجددا اقامت خود را تمدید نمایند.لازم به ذکر است که درصد بسیار زیادی از این گروه دانشجویان موفق بوده و در این مدت مشغول به فعالیت در رشته تخصصی خود شده اند.

علاوه بر این، افرادی که تحصیلات خود را در آلمان نگذرانده نیز می توانند برای دریافت این نوع ویزا اقدام نمایند؛ با این تفاوت که بسته به شرایط عمومی و شغلی متقاضی، مدت زمان بسیار کمتری را شامل خواهد شد و در صورت عدم یافتن هرگونه شغل و قراردادی مجبور به ترک آلمان هستند.

برای مهاجرت از این طریق، لازم است تا شخص سابقه تحصیلی و کاری مناسب با شغل مدنظر خود داشته باشد تا کارفرمایان آلمانی را قانع به همکاری و دریافت قرارداد کاری نماید.

در نوع خودش روش مهاجرتی خوبی میتونه باشه؛ برای بررسی بیشتر مقاله “جاب سیکردر آلمان” رو بخونید.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت به روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت را می توان تا حدودی نزدیک و دارای وجه شباهت های بسیار با هم دانست. در این روش شما به عنوان یک مهاجر خارجی اجازه تأسیس شرکت در حیطه تخصصی خود و یا خرید یک بیزینس فعال را دارید. در هر دوی این روش ها شما می بایست پیشینه شغلی مرتبط داشته و یا فردی که این شرایط را دارد، به عضویت و مدیریت این مجموعه منصوب نمایید.

بخوانید:  هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار

از جمله مزیت های این روش می توان به عدم نیاز به حضور فیزیکی شخص متقاضی در خاک آلمان و همچنین عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی دانست که چالش بسیاری از پزشکان و مهندسین به شمار می رود.

به صورت کلی دولت آلمان به شرکت ها و افرادی اجازه اقامت می دهد که فعالیت تجاری آنان در خاک آلمان کمکی به پیشبرد اهداف اقتصادی این کشور داشته و منافاتی با قوانین موجود نداشته باشد.

لازم به ذکر است که علاوه بر شرط ذکر شده، در روش ثبت شرکت شما حداقل به ۲۵ هزار یورو سرمایه بلوکه شده و پشتوانه شرکت نیاز دارید و در روش سرمایه گذاری بسته به حجم بیزینس مربوطه.

مزایای سرمایه گذاری در آلمان به شرح زیر می باشد:

 • عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی
 • داشتن اقتصاد و صنعتی قدرتمند در سطح جهان
 • امکان اخذ اقامت دائم برای تمام اعضای خانواده (فرزندان زیر ۱۸ سال)
 • عضویت آلمان در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن (Schengen)
 • داشتن کلیه حقوق شهروندی اروپا
 • قابلیت تبدیل به اقامت دائم آلمان
 • تولید تحت لیسانس شرکت آلمانی
 • اخذ وام های بلند مدت با بهره های پایین (حداکثر ۴ درصد)
 • افتتاح حساب بانکی در سر تا سر اروپا
 • امکان استفاده از بیمه و خدمات درمانی و تحصیل رایگان در آلمان
 • عدم نیاز به شریک آلمانی
 • عدم لزوم استخدام کارمند

شرکت با مسئولیت محدود GmbH مناسب ترین نوع شرکت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط می باشد.

ثبت این نوع شرکت توسط وکلای آلمانی الاصل در یکی از دفاتر اسناد رسمی دولت آلمان و در کمتر از دو هفته کاری (حضور مالک در دفتر اسناد رسمی آلمان و بانک فقط یک روز نیاز است) صورت پذیرفته و به همراه حساب بانکی به نام و با حق واریز و برداشت مالک و موسس ایرانی شرکت تحویل متقاضی میگردد.

لازم به تاکید میباشد که در این روش نیاز به هیچگونه شریک یا کارمند آلمانی نمیباشد و شخص یا اشخاص ایرانی مالک شرکت، شخصا قادربه واریز و برداشت از حساب شرکت خود از سرتا سر دنیا خواهند بود.

مراحل ثبت شرکت در آلمان

 1. صدور دعوتنامه
 2. اخذ ویزای شنگن
 3. بررسی و اخذ تائیدیه نام انتخابی در کشور آلمان
 4. تدوین طرح تجاری و مالی به زبان انگلیسی و آلمانی
 5. اخذ تائیدیه طرح تجاری از اداره بازرگانی
 6. هماهنگی وقت محضر
 7. ثبت شرکت در محضر به نام شخص یا شرکای ایرانی
 8. افتتاح حساب بانکی به نام شخص یا شرکای ایرانی
 9. ثبت شرکت در دادگاه نورنبرگ
 10. عضویت در اتاق بازرگانی
 11. اخذ وقت سفارت مربوط به اقامت
 12. تکمیل و آماده سازی طرح تجاری و مدارک لازم برای تحویل به سفارت
 13. پیگیری  امور مربوط به اقامت از طریق اداره اتباع خارجی نورنبرگ و سفارت آلمان در ایران
 14. بیمه متقاضی در آلمان
 15. اجاره دفتر یا محل اقامت در آلمان
 16. اخذ ویزا برای پیوست سایر افراد خانواده
 17. تهیه اساسنامه
 18. اجاره آپارتمان محل سکونت
 19. اجاره آپارتمان محل کار
 20. اجاره آدرس مجازی
 21. بیمه افراد خانواده
 22. ثبت نام در اداره مالیات
 23. آماده سازی مدارک ثبت شرکت( اساسنامه، مالیات سهامداران و …)
 24. صدور شماره HRB
 25. ثبت نام در اداره بازرگانی
 26. عقد قرارداد بین شرکت و مدیر عامل
بخوانید:  کار آموزی در آلمان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شنگن به منظورثبت شرکت

عکس گذرنامه ای

سیاه سفید و یا رنگی به ابعاد (۳۵در ۴۵میلی متر) قدیمی تر از ۶ ماه نباشد زمینه سفید بیومتریک

فرم درخواست برای  اقامت بلند مدت /روادید بلند مدت

بصورت کامل و خوانا تکمیل وامضا

گذر نامه معتبر

حاوی امضا به همراه دو کپی از صحات دو وسه گذرنامه

شناسنامه در صورتی که نام ویا نام خانوادگی خودرا تغییر داده اید.

برای دسته اول مدارک میبایست ترجمه آلمانی تایید شده توسط سفارت آلمان.برای دسته دوم مدارک کپی ساده کفایت میکند

مدارک مرتبط با تامین مالی(موافقتنامه وام.اسناد مرتبط با دارایی وغیره..)

تشریح کامل وساختارمند وحاوی جزییات اصلی طرح کسب وکار شما

 • مشخصات شرکت
 • برنامه کسب وکار business plan
 • طرح اصلی کسب وکار
 • جزییات سرمایه مورد نیاز
 • جزییات تامین مالی
 • استراتژی بازاریابی
 • پیش بینی درآمد

اطلاعات در خصوص پیش بینی فرصت های شغلی جدید وفرصت های کار آموزی جدیدی که ایجاد خواهد شد

در صورت امکان توضیح در این خصوص که آیا این اقدام تاثیر مثبتی بر بخش های تحقیقات و نو آوری نیز خواهد داشت یا خیر

گواهی مبنی بر معلومات زبان آلمانی یا انگلیسی

اثبات معلومات زبان آلمانی تنها از طریق مدارک زبان موسسات معتبر آلمانی مثل( DSIT )در تهران انجمن فرهنگی اتریشOKFمرکز آزمون مدرک زبان آلمانی OSDدر شیراز موسسه( TESTDAFوشرکتTELC)امکان پذیر میباشد

اثبات معلومات زبان انگلیسی تنها از طریق مدارک تافل(TOEFLوایلتسIELTS)امکان پذیر می باشد سایر مدارک زبان پذیرفت

مزایای ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت اروپا از این طریق چیست؟

 • مدت زمان نسبتاٌ کوتاه انجام پروسه
 • عدم نیاز به مدرک زبان (در صورت داشتن حداقل مدرک دانشگاهی لیسانس)
 • امکان راه اندازی کسب و کار در یکی از پویاترین و امن ترین اقتصادهای جهان
 • وضعیت عالی شرایط زندگی در آلمان
 • عدم نیاز به حداقل سرمایه مشخص
 • عدم الزام به استخدام کارمند
 • امکان ثبت شرکت به صورت غیر حضوری، در سفارت آلمان
 • داشتن حقوقی مشابه با اتباع اتحادیه اروپا
 • امکان زندگی در آلمان به همراه اعضای خانواده
 • امکان زندگی در کل کشورهای شنگن

محدودیت‌های دریافت اقامت آلمان با ثبت شرکت (بدون حداقل سرمایه گذاری) کدامند؟

 • هزینه مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت از این طریق نسبتا بالا می‌باشد.
 • نیاز به مدارک مربوط به فعالیت اقتصادی در کشور مبدا.
 • هزینه تمدید و مالیات سالیانه این روش قابل توجه است.
 • الزام به احراز دارایی و یا حقوق بازنشستگی کافی برای پشتوانه زندگی در آلمان برای متقاضیانی که بالای ۴۵ سال سن داشته باشند.
 • الزامی بودن ارائه مدرک زبان آلمانی برای متقاضیانی که حداقل مدرک دانشگاهی لیسانس نداشته باشند.
 • الزامی بودن ارائه مدرک زبان آلمانی A1 (سطح Basic) برای همسر و فرزندان بالای ۱۶ سال

مدارک لازم برای ثبت شرکت در آلمان و اخذ اقامت اروپا از این طریق کدامند؟

 • مدارک ثبت شرکت در آلمان
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک شرکت فعال در ایران با سابقه فعالیت معتبر و مرتبط (حداقل یک سال)
 • مجوز فعالیت در آلمان (برای بعضی از مشاغل)

فرآیند اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت چقدر طول می‌کشد؟

کل پروسه معمولاً بین ۷ تا ۱۰ ماه به طول می‌انجامد.

شرایط تمدید اقامت آلمان با ثبت شرکت چیست؟

 • پرداخت مالیات سالانه
 • احراز توان پرداخت حقوق و بیمه یک سال آینده به خودتان و هزینه‌های سالیانه شرکت
 • سودآور بودن شرکت

هم اکنون، شرایط اخذ ویزا و یا اقامت آلمان به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به آلمان را دارید، هم اکنون چند راه دیگر نیز وجود دارد که هر کدام دارای محاسن و محدودیت‌های خاص خود می‌باشند.

اشتراک‌گذاری