شهر برلین

شهر برلین

در این مطلب درباره ی شهر برلین می خواهیم شما را با این شهر آشنا کنیم با مجله آنلاین آزمون پرو همراه شوید:

برلین هم از نظر مساحت و هم از نظر جمعیت پایتخت و بزرگترین شهر آلمان است که ۳۷۶۹۴۹۵ سکنه در خود دارد ، با توجه به این مقدار  جمعیت در محدوده شهر ، به پرجمعیت ترین شهر اتحادیه اروپا تبدیل شده است. این شهر همچنین یکی از ۱۶ ایالت فدرال آلمان است. این شهر توسط ایالت براندنبورگ احاطه شده و همسایه پوتسدام ، پایتخت براندنبورگ است. این دو شهر در مرکز منطقه پایتخت برلین-براندنبورگ واقع شده اند که با حدود شش میلیون نفر ساکن و مساحت بیش از ۳۰۰۰۰ کیلومتر مربع ، سومین منطقه بزرگ آلمان بعد از مناطق راین-روهر و راین-ماین است.

دانشگاه برلین

شهر برلین

برلین در حاشیه رودخانه Spree قرار دارد و این رودخانه به  رودخانه هاول (شاخه رودخانه Elbe) در بخش غربی Spandau می ریزد ، از جمله ویژگیهای اصلی توپوگرافی شهر می توان به دریاچه های فراوان در دهکده های غربی و جنوب شرقی اشاره کرد که توسط رودخانه های Spree ، Havel و Dahme ساخته شده اند (بزرگترین آنها دریاچه Muggsese) است. برلین به علت قرار داشتن در دشت اروپا، تحت تأثیر آب و هوای معتدل فصلی است. حدود یک سوم مساحت این شهر از جنگل ها ، پارک ها ، باغ ها ، رودخانه ها ، کانال ها و دریاچه ها تشکیل شده است. این شهر در منطقه گویش آلمان مرکزی واقع شده است ، گویش برلین گونه ای از گویشهای Lusatian-New Marchian است.

بخوانید:  آیا نوشتن تلفظ فارسی اشتباه است؟

برلین برای اولین بار در قرن سیزدهم ثبت شد که در تقاطع دو مسیر مهم تجاری تجاری قرار دارد، برلین در سال های متعددی  پایتخت مرکزی براندنبورگ بوده است این سال ها به شرح زیر است:

۱-پادشاهی پروس (۱۷۰۱-۱۹۱۸)

۲-امپراتوری آلمان ( ۱۹۱۸-۱۸۷۱)،

۳-جمهوری ویمار (۱۹۳۳-۱۹۱۹)

۴-رایش سوم (۱۹۴۵-۱۹۳۳)

برلین در دهه ۱۹۲۰ سومین شهرداری بزرگ جهان بود. پس از جنگ جهانی دوم و اشغال متعاقب آن توسط کشورهای پیروز ، شهر تقسیم شد ؛ برلین غربی به صورت عملاً به محوطه ای از آلمان غربی احاطه شد ، و توسط دیوار برلین (۱۹۸۹-۱۹۶۱) و قلمرو آلمان شرقی احاطه شده بود. برلین شرقی به عنوان پایتخت آلمان شرقی اعلام شد ، در حالی که بن پایتخت آلمان غربی شد. با اتحاد مجدد در سال ۱۹۹۰ ، برلین بار دیگر پایتخت تمام آلمان شد.

شهر برلین

شهر برلین

 

برلین یک شهر به بین المللی از نظر فرهنگ ، سیاست ، رسانه و علم است. اقتصاد آن مبتنی بر شرکتهای با فناوری پیشرفته و بخش خدمات است که طیف متنوعی از جمله، امکانات تحقیقاتی ، شرکتهای رسانه ای و مراکز کنفرانس را در بر می گیرد. این شهر به عنوان یک مرکز قاره ای برای ترافیک هوایی و ریلی خدمت ارایه می دهد و دارای یک شبکه حمل و نقل عمومی بسیار پیچیده میباشد.

این کلانشهر یک مقصد محبوب گردشگری است.

صنایع مهم همچنین شامل فناوری اطلاعات ، داروسازی ، مهندسی زیست پزشکی ، فناوری پاک ، بیوتکنولوژی ، ساخت و ساز و الکترونیک است.

دانشگاه های مشهور جهان مانند دانشگاه هومبولد زو برلین (HU برلین) ، دانشگاه Technische Berlin (دانشگاه برلین) ، دانشگاه Freie دانشگاه برلین (دانشگاه آزاد برلین) ، دانشگاه Künste (دانشگاه هنر ، UdK) ، ESMT برلین و دانشکده اقتصاد و حقوق برلین و… همگی در این شهر قرار دارد.

بخوانید:  شهر اسن

باغ جانورشناسی این شهر پر بازدیدترین باغ وحش در اروپا و یکی از محبوب ترین باغ وحش در سراسر جهان است. برلین با قدیمی ترین مجموعه استودیوی فیلم در مقیاس بزرگ جهان ، مکان محبوب تری برای تولید فیلم های بین المللی است. این شهر به دلیل جشنواره ها ، معماری متنوع ، زندگی شبانه ، هنرهای معاصر و کیفیت زندگی بسیار بالا شهرت دارد.

برلین شامل میراث جهانی است که نام این مکان ها به شرح زیر میباشد:

جزیره موزه ؛ کاخ ها و پارک های پوتسدام و برلین ؛ و املاک مسکن مدرنیسم برلین. از دیگر بناهای برجسته می توان به دروازه براندنبورگ ، ساختمان رایشتاگ ، پوتسدامر پلاتز ، یادبود یهودیان مقتول اروپا ، بنای یادبود دیوار برلین ، گالری ایست ساید ، ستون پیروزی برلین ، کلیسای جامع برلین و برج تلویزیونی برلین ، بلندترین بنای موجود در آلمان برلین دارای موزه ها ، گالری ها ، کتابخانه ها ، ارکسترها و رویدادهای ورزشی متعددی است. گالری ملی قدیمی ، موزه Bode ، موزه پرگامون ، موزه تاریخی آلمان ، موزه یهودیان برلین ، موزه تاریخ طبیعی ، مجمع هومبولت ، که قرار است در اواخر سال ۲۰۲۰ افتتاح شود ، کتابخانه دولتی برلین ، برلین فیلارمونیک و ماراتن برلین.

 

 

اشتراک‌گذاری