هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان در سال ۲۰۲۱!!

هزینه های تحصیل در آلمان و بررسی هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی به همراه شرایط تحصیل در آلمان و شرایط ویزای همراه و هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

آلمان یکی از کشورهای حوزه شنگن است که به دلیل نظام تحصیلی رایگانی که دارد، مورد درخواست و تقاضای بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا قرار گرفته است. شما امکان تحصیل رایگان در تمامی مقاطع تحصیلی را در دانشگاه های معتبر آلمان دارید در صورتی که واجد شرایط برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان باشید.

البته به غیر از دانشگاه های رایگان، امکان تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز میسر است. در این مقاله سعی کرده ایم که به تمامی نکاتی که شما جهت تحصیل در آلمان نیاز دارید اشاره کنیم و به شما اطلاعات کاملی در خصوص هزینه های تحصیل در آلمان و موارد پیرامون آن ارائه دهیم.

کشور آلمان با مساحتی حدود ۳۸۶/۳۵۷ کیلومترمربع و با حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت در شمال اروپا است که بیشترین جمعیت اروپا را دارا می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی و پایتخت آن برلین می باشد و از جمله مشهورترین و قشنگترین شهرهای آلمان مونیخ، هامبورگ، اشتوتگارت، هانوفر، دوسلدورف، فرانکفورت و نورنبرگ را می توان نام برد.

حدود ۹۴% از جمعیت آلمان را بومیان تشکیل داده و ۶% مابقی از اتباع خارجی دانمارکی، سوئیسی، ترک و… می باشند. آلمان از بزرگترین مراکز دریافت ویزای تحصیلی در اروپا می باشد که ۱۲% از دانشجویان کل این کشور را اتباع خارجی تشکیل داده اند. افزون بر این، کشور آلمان دارای ۴۴ دانشگاه برتر در امتیاز بندی جهانی است.

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

دانش آموزان در صورتی که در آلمان اقامت داشته باشند، می توانند در مدارس دولتی این کشور که رایگان است تحصیل کنند و زبان تحصیل آنان نیز آلمانی است. در صورتی که دانش آموز بین المللی بخواهد برای تحصیل در مدارس آلمان اقدام کند، حتما باید در مدارس خصوصی این کشور ثبت نام کند و به غیر از هزینه مدرسه، هزینه خوابگاه دانش آموزی را نیز پرداخت نماید.

در حالی که بسیاری از دانشجویان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند ، هزینه های زندگی اجتناب ناپذیر است. هزینه های زندگی در آلمان در برخی مناطق گران تر از مناطق دیگر است –  به عنوان مثال مونیخ گران ترین شهر آلمان برای زندگی محسوب می شود ، هزینه های زندگی به طور متوسط ​​حدود ۱۲۰۰۰ یورو (۱۳۹۰۰ دلار آمریکا) در سال است. برای مقایسه ، متوسط ​​هزینه های زندگی سالانه در آلمان حدود ۱۰۲۰۰ یورو (۱۱۸۰۰ دلار آمریکا) است.

بخوانید:  پرداخت مالیات آلمان

اجاره بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود ، اگر شما در یک آپارتمان مشترک (متوسط ​​اجاره ۲۸۰ یورو / ۳۴۰ دلار در ماه در ماه) یا سالن اقامت دانشجویی (۲۳۴ یورو / ۲۹۰ یورو در ماه) زندگی می کنید ، این ارزان تر است.

بر اساس داده های  DAAD ، سایر هزینه های متوسط ​​ماهانه به شرح زیر است:

  • ۱۶۸ یورو (۲۰۵ پوند آمریکا) برای غذا
  • ۴۲ یورو (۵۲ دلار آمریکا) برای لباس
  • ۹۴ یورو (۱۱۵ دلار آمریکا) برای حمل و نقل
  • ۳۱ یورو (۳۸ دلار آمریکا) برای مجوز تلفن ، اینترنت و تلویزیون
  • ۲۰ یورو (۲۵ دلار آمریکا) برای مواد کار / مطالعه
  • ۶۱ یورو (۷۵ دلار آمریکا) برای فعالیتهای اوقات فراغت

برای یافتن هزینه های زندگی برای شهرهای خاص در آلمان (و مقایسه آنها با متوسط ​​هزینه های شهر خود)  Numbeo  ابزاری مفید است.

اگر شهروند اتحادیه اروپا یا شهروند ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ یا سوئیس باشید برای تحصیل در آلمان نیازی به ویزا نخواهید داشت. در غیر این صورت ، انتظار دارید  ۶۰ یورو  (۷۴ دلار آمریکا) برای ویزای دانشجویی خود پرداخت کنید ، اما برای ویزای شینگن نیز هزینه یا کاهش هزینه وجود دارد. برای تحقق شرایط ویزا ، باید اثبات کنید که حدود  ۸،۷۰۰ یورو (۱۰،۶۸۰ دلار آمریکا)  در سال یا ۷۲۵ یورو (۸۹۰ دلار آمریکا) در ماه دارید تا بتوانید هزینه های زندگی خود را تأمین کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت ویزای دانشجویی آلمان ، به  این مقاله مراجعه کنید .

همچنین به  عنوان شرط ثبت نام در دانشگاه های آلمان به بیمه درمانی نیز نیاز خواهید داشت  . اگر ساکن کشوری در اتحادیه اروپا یا EEA هستید ، باید یک توافق نامه تأمین اجتماعی بین کشور شما و آلمان منعقد شود. این بدان معناست که اگر بیمه درمانی عمومی دارید ، باید در آلمان نیز تحت پوشش بیمه باشید (لیست کامل  در اینجا ). اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست ، انتظار داشته باشید برای پوشش این موضوع ماهیانه حدود ۸۰ یورو (۹۷ دلار پوند) بپردازید.

بخوانید:  چه کسی به ویزای جستجوی شغل آلمان نیاز دارد؟

 

هزینه های کارشناسی برای تحصیل در آلمان

اگرچه می توانید در دانشگاههای دولتی آلمان بصورت کارشناسی به صورت رایگان تحصیل کنید ، برای ثبت نام ، تأیید و مدیریت هزینه در هر ترم هزینه دارد. این مبلغ معمولاً بیش از ۲۵۰ یورو (۲۹۰ دلار آمریکا) در هر ترم نیست ، اما بسته به دانشگاه متفاوت است.

ممکن است برای خرید “Semesterticket” هزینه اضافی پرداخت شود که هزینه حمل و نقل عمومی را به مدت شش ماه پوشش می دهد – بسته به اینکه گزینه Semesterticket را انتخاب  می کنید قیمت متفاوت است  . اگر بیش از چهار ترم از دوره استاندارد تحصیل بگذرانید ، ممکن است با هزینه طولانی مدت نیز روبرو شوید که ممکن است در هر ترم ۵۰۰ یورو (۵۴۰ دلار آمریکا) باشد.

بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی هستند. م institutionsسسات خصوصی معمولاً برای بودجه خود به هزینه های تحصیل وابسته هستند (اگرچه برخی از آنها از بنیادها نیز پشتیبانی می کنند) و هزینه های خود را تعیین می کنند که می تواند چیزی بیش از ۲۰۰۰۰ یورو در سال باشد (۲۴۴۰۰ دلار آمریکا).

برنامه کمک دانشجویان مالی فدرال  (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) را می توان با هر دو تبعه آلمانی و دانش آموزان اتحادیه اروپا، و همچنین برخی از خارجیان تحت استفاده  شرایط انتخاب . به طور کلی ، این کمک برای افراد زیر ۳۰ سال است (اگر برای دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کنید زیر ۳۵ سال) ، اما بسته به شرایط می توان موارد استثنایی را ایجاد کرد. BAföG معمولاً به دو قسمت تقسیم می شود که ۵۰٪ آن به صورت کمک هزینه دولتی و نیمه دیگر یک وام بدون بهره است که با پایان مدت حداکثر کمک باید به صورت اقساط پرداخت شود.

هزینه های کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در آلمان

مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان  معمولاً رایگان است اگر در ردیف “متوالی” قرار گیرد – یعنی مستقیماً از مدرک لیسانس مرتبط با آن در آلمان پیروی کنید. باز هم ، برای ثبت نام ، تأیید و مدیریت ، به اضافه یک بلیط Semestertick ، ​​در هر ترم هزینه کمی است. هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد “غیر متوالی” ، برای کسانی که مدرک لیسانس خود را در سایر نقاط جهان کسب کرده اند ، بین دانشگاه ها متفاوت است و ممکن است حدود ۲۰،۰۰۰ یورو (۲۴۴۰۰ دلار آمریکا) سالانه در موسسات دولتی و حداکثر ۳۰،۰۰۰ یورو ( ۳۶،۶۰۰ دلار آمریکا) در دانشگاه های خصوصی آلمان.

بخوانید:  صفر تا صد انگیزه نامه تحصیلی برای آلمان

به عنوان مثال ، موسسه عالی رتبه بندی آلمان ،  Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg ، هزینه های دوره های کارشناسی ارشد غیر متوالی را از ۲۵۰۰ یورو (۳،۰۵۰ دلار آمریکا) در هر ترم برای یک  استاد هنر در مطالعات آمریکایی  تا ۵۰۰۰ یورو (۶۱۰۰ دلار آمریکا) ذکر کرده است. ) در هر ترم برای یک استاد آموزش پزشکی (MME) .

در سطح دکترا ،   حداقل در شش ترم اول تحصیل در همه دانشگاه های آلمان رایگان است . همانطور که در تمام مقاطع تحصیلی ، دانشجویان دکترا نیز ملزم به پرداخت کمک هزینه ترم بیش از ۲۵۰ یورو یا بیشتر برای هزینه های مدیریت و سایر هزینه ها هستند. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل دکترا در آلمان کسب  کنید .

بورس تحصیلی برای تحصیل در آلمان

سرویس تبادل آکادمیک آلمان ، که در غیر این صورت DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) نامیده می شود ، از دانشجویان آلمانی و بین المللی پشتیبانی می کند تا بودجه ای را برای زندگی و تحصیل در آلمان به صورت رایگان یا با هزینه مقرون به صرفه کسب کنند.

بورس تحصیلی DAAD  برای تحصیل در آلمان  به دانشجویان آلمانی و بین المللی از هر سطح و همچنین دانشگاهیان و محققان ارائه می شود. برای پیدا کردن کمک هزینه تحصیلی مربوط به مطالعه در آلمان، شما می توانید  جستجو جستجو  بر روی کلمات کلیدی، سطح مطالعه، کشور مبدا و بر اساس موضوع.

منبع مفید دیگر  وزارت آموزش و تحقیقات  فدرال یا BMBF (Bundesministerium für Bildung und Forschung) است که میزبان سایتی است که به ارائه اطلاعات بورسیه های تحصیلی در آلمان اختصاص دارد.

شما همچنین می توانید لیست خود را از بورس های  تحصیلی برای تحصیل در آلمان ، که به طور منظم به روز می شود ، بررسی کنید.

ارقام مندرج در این مقاله میانگین هستند. مبلغی که پرداخت می کنید بسته به مدت زمان برنامه شما ، سطح تحصیلات ، ایالت آلمان (Länder) که در آن زندگی می کنید و اینکه آیا دانشگاه شما خصوصی است یا دولتی نوسان خواهد داشت.

منبع : https://www.topuniversities.com

اشتراک‌گذاری