معرفی ۱۰ شهر برای مهاجرت و پناهندگی + سوئیس

برای مهاجرت به سوئیس ابتدا لازم است تا با این کشور آشنا شوید. سوئیس کشوری زیبا و ثروتمند در اروپای غربی است و با اتریش، لیختن اشتاین، فرانسه، آلمان، ایتالیا هم مرز می باشد. پایتخت آن برن و دو شهر ژنو و زوریخ از نظر قدرت اقتصادی شهرت جهانی دارند. این کشور چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانی را به رسمیت می شناسد.

واحد پول آن فرانک سوئیس و دین اصلی مردمان آن مسیحیت است. سوئیس مقر سازمان های بین المللی همچون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در شهر ژنو واقع شده است.

حدود ۲۰۰ سازمان بین المللی در این کشور واقع شده اند. سوئیس از نظر سیاسی کشور آرام و بی طرف شناخته شده که تا کنون وارد هیچ جنگی نشده است. مساحت این کشور ۴۱،۲۹۰ کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بالغ بر ۷.۵ میلیون نفر در ۲۶ ایالت خود جای داده است که ایالت آن کانتون نامیده می شود. این کشور ثروتمند عضو اتحادیه اروپا نیست ولی جهت داد و ستد با کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) و همچنین در شنگن عضویت دارد.

. بانک داری و شرکت های بیمه سهم اصلی را در اقتصاد این کشور دارند. صنعت توریسم نیز جایگاه ویژه ایی در اقتصاد سوئیس دارد و کوهستان های زیبای این کشور همه ساله میزبان ورزش های برفی می باشد. دو شهر ژنو و زوریخ توریستی ترین شهرهای این کشور می باشند.

مهاجرت از طریق کار از جمله روش های مهاجرتی محبوب به حساب می آید. درآمدهای بالا و امکانات و شرایط خوب زندگی در سوئیس همواره مورد توجه متقاضیان بوده است. برای دریافت اقامت سوئیس از طریق کار برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا سختگیری های بیشتری وجود دارد و بر طبق قانونی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، کشور سوئیس برای کنترل و مهار نرخ مهاجرت به این کشور، اقامت های کاری را سهمیه بندی کرد. بر طبق این سهمیه بندی جذب نیرو برای ویزاهای کار بلند مدت ۳۰۰۰ نفر و برای جذب نیروی کوتاه مدت ۴۵۰۰ نفر می باشد.

بخوانید:  بهبود مهارت های شنیداری زبان دز زمان آلمانی

برای اینکه بتوانید در سوئیس اقامت کاری داشته باشید باید ابتدا یک پیشنهاد شعلی از یک کارفرما داشته باشید. کارفرما باید ۳ ماه این درخواست را در سوئیس آگهی کند، بعد از آن ۳ ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند و بعد از آن اگر فرد مناسبی برای آن شغل پیدا نشد، فرد را استخدام نماید. همچنین کارفرما باید مراتب درخواست خود را با اداره کار سوئیس درمیان بگذارد و اجازه کار و اقامت را درخواست دهد و تاییدات لازم را قبل از عزیمت خود به سوئیس دریافت نمایید.

داشتن مهارت در شغل، دارا بودن سابقه کار مناسب در زمینه رشته تحصیلی، مدرک دانشگاهی معتبر و تسلط کافی به زبان از جمله فاکتورهایی است که برای یافتن شغل مناسب نیاز دارید. بعد از اینکه شغل مناسب خود را پیدا نمودید اعتبار این اقامت کاری ۵ ساله است و با پرداخت بیمه و مالیات، در صورت تمدید قرارداد کاری به مدت ۵ سال دیگر فرد می تواند اقامت دائم سوئیس را دریافت نماید. البته این در مورد افراد خارج از اتحادیه اروپاست ولی اعضای اتحادیه اروپا می توانند بعد از ۵ سال اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

انواع راه های مهاجرت به سوئیس در سال ۲۰۲۱

انواع راه های مهاجرت به هر کشوری به چند دسته تقسیم می شود. سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این طرق مهاجرت در سال ۲۰۲۰ به دسته های ذیل تقسیم میشود:

  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق کاری
  • مهاجرت از طریق تولد فرزند
  • مهاجرت از طریق ازدواج و نامزدی
  • مهاجرت از طریق پناهندگی
بخوانید:  دانشگاه های برتر آلمان کدامند ؟

این روش هایی است که به طور کلی مهاجرت از طریق آنها صورت می پذیرد. در رابطه با پناهندگی میتوان گفت برای افرادی مناسب است که جانشان در آن کشور در خطر است. یعنی طبق تعریف قانون از نظر امنیت جانی در خطر هستند. لذا روش پناهندگی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد

فرزندی که از پدر و مادر سوئیسی در خاک این کشور یا خارج از سوئیس متولد می گردد، سوئیسی محسوب می گردد. فرزند متولد شده امکان اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارد. سیستم اعطای تابعیت سوئیس بر مبنای اصل خون می باشد و تولد در خاک این کشور به تنهایی سبب اخذ تابعیت نمی شود. در برخی موارد قانون فرع به اصل ارجحیت دارد که البته اصل خاک نیز مورد پذیرش قرار می گیرد. فرزندان زیر ۲۲ سال که یکی از والدین آن ها از شهروندی سوئیس برخوردار می باشد، در صورتی که مدت ۵ سال در خاک سوئیس زندگی کنند، امکان درخواست اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارند.

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج در سوئیس از دیگر طرق مهاجرتی است. ازدواج با یکی از اتباع کشور سوئیس با ارائه مدارک لازم، این امر را در خصوص اعطای تابعیت فراهم می نماید. برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی مدارکی مورد نیاز است. مدارک قابل ذکر عبارتند از:

  • مدارک هویتی
  • سند ازدواج
  • نامه تمکن مالی و پرینت حساب
  • سند یا اجازه نامه محل اقامت

درصورتی که فرد مطیع قوانین کشور سوئیس باشد و خطری برای امنیت کشور سوئیس نداشته باشد. بدون نیاز به آزمون زبان می تواند برای اخذ تابعیت کشور سوئیس درخواست دهد. از الزامات درخواست سپری شدن ۳ سال از ازدواج در مدت اقامت ۵ ساله می باشد.

بخوانید:  مدرک زبان آلمانی چیست؟
اشتراک‌گذاری