شهر ویسبادن

مشکلات مهاجرت به آلمان

معایب و مشکلات زندگی در آلمان

آلمانی ها تمایل زیادی برای تفریح در بیرون ندارند، بیرون رفتن های شبانه دیوانه کننده و همچنین روابط دوستانه بسیار نادر است. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید؛ آلمانی ها پلیس خودشان هستند و این درست است. اگر شما دوست ندارید که غریبه ها هر لحظه به شما امر و نهی کنند، پس متاسفانه تجربه زندگی در آلمان را سخت خواهید داشت.

خدمات مشتری بد که باعث شده اکثرا از خرده فروشی های آنلاین بریتیش و آمریکایی خرید صورت گیرد. ادغام با جامعه سخت است، مگر اینکه به زبان آلمانی مسلط بشوید. پیدا کردن یک شغل، برخورد با کاغذ بازیهای اداری، یک مبارزه واقعی است.

برخورداری از خیابان های سنگ فرش که مطمئنا برای گرفتن عکس های اینستاگرامی زیبا هستند، اما شما به سرعت خواهید فهمید که چرا مردم در آلمان چیزی جز کفش های ورزشی نمی پوشند.

 

 • افزایش وزن: از کشوری که مرکز سوسیس ها و شنیتسل ها است چه انتظاری دارید؟
 • شوک فرهنگی! این یک کشور غربی است، اما همیشه اینطور احساس نمی شود.
 • بعضی وقتها بسیار منظم هستند: شما بلیطی برای دوچرخه سواری می گیرید اما در مسیر اشتباه قرار می گیرید، اگر هنگام چراغ قرمز از خیابان رد شوید، یا بازیافت اشتباهی را انجام دهید (درپوش های پلاستیکی را قبل از انداختن در محفظه های شیشه ای از بین نبرید)؛ مطمئنا برخی مردم به صورت وحشتناکی به شما خیره می شوند.

ارتباط خدمات مشتری دارای صمیمیت کمتری نسبت به آمریکا است؛ مردم در سوپرمارکت ها و خط های خرید در آمریکا بسیار دوستانه رفتار می کنند. مردم در آلمان به کارآفرینی و بی پروایی مانند دیگر قسمت های دنیا نیستند: در آمریکا و چین همه به دنبال شغل دیگری از این سازمان به سازمان دیگری می روند. اما در آلمان کمتر شاهد این روحیه هستیم.

مشکلات زندگی در آلمان برای مهاجرین

هفت عادت آلمانی ها که خارجی ها واقعا تلاش می کنند آنها را بپذیرند؛ مردم آلمان شگفت انگیز هستند ، اما بعضی چیزها وجود دارد که خارجی ها را متعجب می کند.

 • آلمانی ها بسیار رک هستند

در بعضی از فرهنگ ها همه چیز با جملات پیچیده بیان می شود به خاطر اینکه می ترسند بی ادبی نباشد. در چین گفتن مستقیم کلمه “نه ” می تواند باعث ایجاد دلخوری های بسیار بدی شود. Hugh Graht( سفیر بریتانیا) نمی تواند یک جمله را بدون گفتن من خیلی متاسفم تمام کند.

آلمانی ها کاملا متفاوت هستند. صحبت را کوتاه می کنند و حرف هایشان را مستقیم بیان میکنند. مثلا گفتن جمله ” نمک به من بده” خوب به نظر می رسد و اصلا بی ادبی نیست.

این امر تنها مختص گفتگوهای جزئی نیست . برای مثال شما یک نفر را در کافه ملاقات می کنید و به جای اینکه جملات خوبی به یکدیگر بگویید اولین سوالی که می پرسید این است “چرا بریتانیایی ها به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند؟”

ممکن است مدت زیادی طول بکشد که به این موضوع عادت کنید اما در نهایت متوجه میشوید که این کار بی ادبی نیست و این موضوع باعث صرفه جویی زیادی در زمان می شود.

 • در آلمان هنوز فرهنگ تذکر دادن وجود دارد.

آمریکایی ها، انگلیسی ها و کانادایی ها وقتی برای اولین بار به آلمان می آیند اغلب در معرض توبیخ های رسمی قرار می گیرند و به هنجارهای اجتماعی پایبند نیستند.

اگر کودکی با کفش روی صندلی اتوبوس بایستد کاملا طبیعی است که یکی از مسافران برگردد و از او بخواهد که پایین بیایید.

این میل به منظم بودن در دیگر بخش های جامعه به خصوص در مناطق سنتی مثل بایرن بسیار بیشتر است. در آنجا ممکن است شما با یک شهروند محلی برخورد کنید که مستقیما به شما تذکر دهد. در برلین فرهنگ تذکر دادن کمتر وجود دارد.

بخوانید:  Letter of motivation یا SOP چیست ؟

در آلمان مردم اغلب نگران این نیستند که به فردی بگویند کار اشتباهی انجام داده است صرف نطر ازین که کوچک یا بزرگسال باشد . یکی از مواردی که آلمانی ها در مورد آن خیلی حساس هستند عبور کردن از خیابان زمانی که چراغ قرمز است. اگر شما بخواهید که با بی توجهی از خیایان عبور کنید در مورد اشتباهی که انجام داده اید به شما تذکر می دهند.

 • مجبور هستید پول نقد پرداخت کنید

آلمان کشوری است که به خاطر داشتن تکنولوژی بسیار مشهور است: BMW های با ویژگی های بالا ، AUDI ها و پورشه یا یک سیستم حمل و نقل کارآمد. اما خیلی از خارجی ها زود متوجه می شوند که این فقط بخشی از یک افسانه است.

بعضی وقتها به نظر می رسد که هیچ کس تکنولوژیکال تر از آلمانی ها نیست اما نکته قابل توجه این است که آلمانی ها کمتر از کارتهای اعتباری و دبیت کارت استفاده می کنند. عجیب است که خیلی از رستوران ها در آلمان فقط پول نقد قبول می کنند.

خیلی شرم آور است که زمانی که می خواهید چیزی را خریداری کنید فروشنده می گوید که کارت قبول نمی کند. در نهایت یک معذرت خواهی کوچک می کنید و از آن آدرس نزدیکترین دستگاه را می پرسید . آنها شانه بالا می اندازند و اهمیت نمی دهند.

 • خدمات بسیار بد

اگر شما آمریکایی هستید ، احتمالا در رستوران های انگلیسی با خدمات بسیار بدی مواجه شده اید اما رستوران های برلین از آن چیزی که شما دیده اید بدتر هستند.

اینکه همه رستوران ها را مثل هم بدانیم، ناعادلانه است . رستوران های زیادی برای انتخاب وجود ندارند که خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهند.

قانون ” همیشه حق با مشتری است” در آلمان وجود ندارد. شما نمی توانید در رستورانهای آلمان عجله داشته باشید زیرا پیشخدمت ها اغلب توجه نمی کنند. اگر سفارش شما را اشتباه آورده باشند ممکن است با شما بحث کنند.

شما نمی توانید واکنش های آنها را بپذیرید . وقتی که تنها یک لیوان آب می خواهید ممکن است با پاسخ هایی مثل” ما هیچی اینجا نداریم” یا ” میتونی از آب گرم حمام استفاده کنی” مواجه شوید.

 • آلمانی ها برای فرستادن نامه های تهدید آمیز وقت تلف نمی کنند.

نگران نباشید اگر نامه تهدید آمیز از طرف مامور دولتی آلمان دریافت کردید.آلمانی ها دوست دارند همه چیز به صورت رسمی باشد . با توجه به اینکه خیلی از خارجی ها فکر می کنند که پست کردن نامه یک سیستم قدیمی است اما آلمانی ها دوست دارند که نامه های وحشتناک بفرستند.

بنابراین ، اگر اجاره خود را پرداخت نکرده اید، تعجب نکنید که به جای اینکه کسی در خانه شما را بزند یا با شما تماس بگیرد، صاحب خانه آلمانی شما بدون هیچ اخطار قبلی نامه ای تهدید آمیز برای بیرون کردن فوری شما بفرستد.

اگر کمی پرداخت هزینه های عمومی آلمان به عقب بیفتد آنها سریعا تهدید میکنند که خودرو شما را ضبط می کنند حتی اگر شما ماشین نداشته باشید. شاید بعد از دریافت چنین تهدیدات موحشی ، از یک تماس تلفنی ساده یا یک نامه که توضیح می دهد شما قبلا پرداخت آنلاین انجام داده اید متعجب شوید.

 • آلمانی ها در خانه سیگار می کشند اما همه چیز را در خارج از خانه انجام می دهند.

این یکی دیگر از مواردی است که مردم بیشتر به آن اهمیت می دهند اما ممنوعیت کشیدن سیگار در آلمان بسیار راحت تر از اکثر کشورهای غربی است.

آلمان هنوز قوانین سیگار کشیدن در سطح فدرال ندارد بنابراین در هر یک از ۱۶ ایالت آلمان قوانین متفاوتی وجود دارد. به غیر از بایرن، نوردراین، وستفالن و سارلند سیگار کشیدن در برخی از رستوران ها، کافه ها و کلوب ها بسته به قوانین ایالتی امکان پذیر است.

بخوانید:  معرفی 10 شهر برای مهاجرت و پناهندگی + سوئیس

بنابراین برای افراد آمریکایی و انگلیسی که سیگار نمی کشند ممکن است سیگار کشیدن در مکان های عمومی خیلی عجیب به نظر برسد. بعد از قرار گرفتن در محیط های پر از دود سیگار شب که به خانه برمی گردید لباسهای شما بوی بد می دهد. امروزه در فرانسه کمتر از آلمان دود سیگار وجود دارد. حتی در ایستگاه های قطار آلمانی ها سیگار می کشند. ایستگاه های زیر زمینی به مکان هایی برای سیگار کشیدن تبدیل شده است. ممنوعیت سیگار کشیدن در آلمان جدی گرفته نمی شود.

اما خیلی عجیب است که آلمانی ها دوست دارند بیرون از خانه هایشان باشند. حتی زمانی که هوا خیلی سرد است خانواده هایی را می بینید که بیرون هستند و بچه ها در حال بازی کردن در دمای زیر صفر هستند.

 • سیاست های اشتباه

شاید به خاطر اینکه آمریکا و بریتانیا تاریخ طولانی در ورود مهاجران دارند ، کلمه هایی که در آلمان استفاده می شود به نظر قدیمی می آید. برای مثال: شهروندان آلمانی که پدران یا مادربزرگ و پدربزرگ آنها از ترکیه آمده اند هنوز به عنوان ترکها به جای آلمانی ها شناخته می شوند. آمریکایی هایی که در آلمان اجناس دیگر کشورها را می بینند( مثلا قرمز هندی و وسایل سیاه پوستان) در جایی که اهمیت فرهنگی کاملا متفاوت است تعجب می کنند.

مشکلات تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان

 • زبان: این مورد بزرگترین مشکلی است که دانشجویان با آن مواجه هستند. اگر شما تسلط خوبی بر زبان آلمانی دارید، در همه جا به شما کمک می کند؛ حتی در پیدا کردن کارهای پاره وقت و آینده شما.
 • ادغام در جامعه: اکثر دانشجویان بین المللی در گروه های هم ملیتی های خود قرار می گیرند، که باعث کاهش شانس ادغام با فرهنگ و آشنایی با جامعه آلمانی می شود.
 • ارائه تکالیف: پروفسورهای آلمانی انتظار ارائه تکالیف کامل دارند. مخصوصا، باید تمام وظایفی که از شما خواسته می شود را به درستی انجام دهید. کیفیت کار نیز باید عالی باشد.
 • پیدا کردن دوستان آلمانی: همان طور که در مورد ۲ گفته شد، اکثر آنها در گروه های خود باقی می مانند؛ که خود باعث کاهش شانس ارتباط با همکلاسی ها و هم دانشگاهی های آلمانی می شود و موقعیت درک و مطالعه فرهنگ آلمانی را از شما می گیرد.
 • غذا: اگر شما یک گیاهخوار هستید، گاهی اوقات در جایی کوچک برای غذا به مشکل بر می خورید. با این حال، در اکثر مکان ها شما می توانید پیتزا و کباب های گیاهی یا فلافل پیدا کنید. فروشگاه هایی از اغلب کشورهای آسیایی و آفریقایی وجود دارد که همه موارد مورد نیاز شما را دارند. همچنین فروشگاه های آنلاینی وجود دارد که مشکلی با مواد تشکیل دهنده آن ندارید.

همین، راه حل مشکل های بالا یادگیری زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ این کشور است. حداقل نیاز به تلاش دارید، اکثر آلمانی ها انعطاف پذیر هستند. اما اکثرا آنها به طور مستقم با شما ارتباط برقرار نمی کنند و شما باید پیشقدم شوید.

مشکلات کار در آلمان برای خارجی ها

در این مقاله سه تصور غلط و اشتباه که مانع ورود افراد حرفه ای خارجی به بازار کار آلمان می شود و راه کارهایی برای حل آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • HR ( منابع انسانی) در جستجوی بهترین داوطلبان است.

تصور عموم مردم این است که با داشتن تحصیلات عالی ، انگیزه بالا و سوابق کاری شانس بیشتری در استخدام در شرکت های آلمان خواهند داشت. همچنین رزومه قوی و فن بیان خوب می تواند در کاریابی بسیار تاثیر گذار باشد. این مسائل تا حدودی درست است اما متاسفانه افرادی که به دنبال کار هستند ، درباره چیزی که HR به آن اهمیت می دهد، بی توجه اند . HR به دنبال بهترین داوطلب نیستند ، بلکه نمی خواهد به خاطر اشتباهات سرزنش شود.

بخوانید:  مهاجرت به آلمان از طریق تولد

چه کسی حرفه ای ها را در منابع انسانی ( حداقل در آلمان ) انتخاب می کند؟ افراد HR به ندرت عضو هیئت مدیره می شوند. دپارتمان ها ، درصد زیادی از افرادی که به طور قاطع و مصمم فعالیت می کنند را به خود جذب می کنند. در نتیجه اگر برای شغلی بهترین داوطلب باشید اما همچنان مسائل زیادی برایتان مبهم باشد ، شما را استخدام نخواهند کرد. یکی از شعارهای HR : این است : “احتیاط شرط عقل است.” زیرا برای افراد مصمم، هر چیز مبهم یک خطر محسوب می شود.

 • راهکارها:

تعداد مسائل مبهم و سوالات موجود در ذهن خود را پیش از درخواست کار به شرکت تا آنجایی که می توانید، کاهش دهید. سابقه کار در آلمان ، مهارت زبان آلمانی ، کارآموزی به صورت رایگان برای شناخت محیط کار و همکاران ریسک از دست دادن کار را تا حدی کاهش می دهد.

سعی کنید مستقیما با رئیس یا مدیر شرکتی که قصد کار در آن را دارید صحبت کنید. با مردم آلمان ارتباط خوبی برقرار کنید، زیرا آنها می توانند فرصت های شغلی بیشتری را به شما معرفی کنند .

استخدام در یک شرکت انگلیسی زبان در آلمان

آلمان دارای یک مارکت بزرگ است. با بازنشسته شدن هر سه کارمند ، تنها دو کارمند جدید استخدام می شود. در ۴۰ سال اخیر ، میزان نیروی کار رو به کاهش بوده است و در آینده ای نه چندان دور ، این میزان به ۱:۲ می رسد. بسیاری از شرکت های آلمانی، ماه ها در جستجوی نیروی ماهر هستند اما نمی توانند فرد مورد نظر خود را پیدا کنند.

بیشتر خارجیان تمایل دارند در شرکت های انگلیسی زبان استخدام شوند. به عنوان مثال کارمندان شرکت انگلیسی زبان (Trivago ) واقع در دوسلدورف از ۶۰ ملیت مختلف در این شرکت استخدام شده اند. درخواست کار به این شرکت بسیار زیاد است ، در حالی که بسیاری از شرکت های آلمانی نمی توانند فرد با استعداد مورد نظر خود را بیابند.

اگر بتوان در شرکت های انگلیسی زبان کار پیدا کرد ، به مراتب بهتر است زیرا مشکل یادگیری زبان آلمانی را نخواهید داشت. اما اگر به شغلی بهتری با درآمدی بیشتر فکر می کنید بهترین راه این است که زبان آلمانی را یاد بگیرید. در این صورت می توانید به هر شرکتی که مایل بودید، درخواست دهید .

 • عدم معرفی کامل خود در رزومه :
حتما بخوانید:  ویزای آلمان

بسیاری از افراد هنگام درخواست کار، رزومه کاملی از خود را ارائه نمی دهند . در برخی از درخواست ها ، درباره هدف خود صحبتی نشده و یا حتی موقعیت شغلی مورد نظر خود را توضیح نداده اند.

 • راهکارها :

هنگام درخواست بهتر است با دقت خود را معرفی کنید و تمامی قابلیت ها و توانایی های خود را در فرم درخواست شرح دهید. لازم نیست به تمام شرکت ها درخواست بدهید . تنها به شرکت هایی درخواست کار بدهید که به شغل پیشنهادی علاقه دارید. شرح اهداف شما برای کار در آن شرکت بسیار مفید است. از نیازهای واقعی آنها مطلع شوید و درباره نحوه مشارکت و همکاری خود توضیحات لازم را بدهید.

به خاطر داشته باشید که فرهنگ و آداب کار در آلمان متفاوت از کشور شماست ، نه بهتر و یا بدتر؛ تنها با هم تفاوت دارند. موفقیت شما به میزان سازگاریتان بستگی خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری