دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف | Heinrich Heine University Düsseldorf

دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف | Heinrich Heine University Düsseldorf

 

دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف (HHU) (به آلمانی: Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf) در سال ۱۹۶۵ به عنوان سازمان جانشین آکادمی پزشکی دوسلدورف در سال ۱۹۰۷ تأسیس شد و به نام شاعر آلمانی هاینریش هاینه نامگذاری شد.

به دنبال توسعه های متعدد در طول دهه ها، این دانشگاه از سال ۱۹۹۳ دارای پنج دانشکده است. در حال حاضر، بیش از ۳۶۰۰۰ دانشجوی تمام وقت در HHU تحصیل می کنند. در مجموع تقریباً ۳۶۰۰ نفر در HHU (آکادمیک و غیر دانشگاهی) کار می کنند.

تاریخچه دانشگاه

“تاریخ اولیه” دانشگاه دوسلدورف با آکادمی پزشکی عملی دوسلدورف در سال ۱۹۰۷ آغاز شد. با این حال، اولین دانشگاه واقعی شهر تنها در سال ۱۹۶۵ با افزودن یک دانشکده ترکیبی علوم طبیعی-هنر و علوم انسانی به دانشکده پزشکی موجود تأسیس شد. تنها چهار سال بعد، دانشگاه دانشکده ترکیبی را به دو بخش جداگانه تقسیم کرد که منجر به تشکیل دانشکده هنر و علوم انسانی و همچنین دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی شد. در سال ۱۹۷۹ یک دانشگاه مدرن و کتابخانه دولتی به روی عموم باز شد و یک مرکز ورزشی در سال ۱۹۸۰ اضافه شد. پس از یک نزاع بیش از ۲۳ سال، سرانجام دانشگاه “بی نام” دوسلدورف به نام شاعر هاینریش هاینه، یکی از مشهورترین پسران دوسلدورف، در سال ۱۹۸۹ نامگذاری شد. از این دوره به بعد، دانشگاه پردیس افتتاح شد. نسبت به شهر و شهروندان آن دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد دانشگاه هاینریش هاینه در سال ۱۹۹۰ و دانشکده حقوق در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد.

پردیس و محوطه

پردیس تقریباً مثلثی HHU در جنوب شرقی دوسلدورف، در ناحیه بیلک واقع شده است. از شمال با محوطه بیمارستان دانشگاه همسایه است که با آن واحد تشکیل می دهد. هر دو پردیس با هم بیش از ۱۳۰۰۰۰۰ متر مربع (حدود ۱۳۰ هکتار) گسترش می یابند. این ارتباط مستقیم غیرمعمول بین دانشگاه و بیمارستان دانشگاه، یک “حومه علمی” در مرز جنوب شرقی دوسلدورف ایجاد می کند.

در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌ها در محوطه دانشگاه در حال بازسازی و نوسازی هستند، به‌ویژه سالن‌های سخنرانی، که چهار مورد از آن‌ها تا پاییز ۲۰۱۳ به شرایط کاری باز می‌گردند. مانند بسیاری از سازه‌های دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، ساختار ساختمان باید از نظر به‌روزرسانی شود. مشخصات فنی و الزامات بهداشتی به عنوان مثال، یک مرکز خدمات دانشجویی جدید ساخته شده (SSC) در سال ۲۰۱۳ در دسترس خواهد بود. ساختمان جدید Oeconomicum (دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد) و O.A.S.E جدید از قبل تکمیل شده است. کتابخانه (ادبیات پزشکی) – یکی از به روزترین ساختارهای آلمان برای مطالعه فردی و کار گروهی.

دانشگاه و کتابخانه دولتی (ULB) دوسلدورف

ULB Düsseldorf یکی از سه کتابخانه ایالتی در نوردراین-وستفالن و یکی از رهبران نوآوری آلمان در بخش کتابخانه به دلیل استانداردهای بالای خدمات و حجم مجموعه هایش (در حال حاضر ۴ ستاره در رتبه بندی کتابخانه های عمومی) است. ] در کارکرد کتابخانه دانشگاهی خود، منابع علمی را جمع آوری، آرشیو و مراقبت می کند. در عملکرد کتابخانه ایالتی خود، برای ادبیات منطقه ای به یک اندازه عمل می کند.

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه (ZIM)

ZIM به عنوان یک واحد مرکزی و مرکز (چند رسانه ای) HHU، شایستگی ها و خدماتی را در زمینه تحویل و پردازش اطلاعات دیجیتال ارائه می دهد. زمینه های فعالیت دیگر ارتباطات دیجیتال و رسانه های دیجیتال است.

بخوانید:  چرا باید به تحصیل در خارج از کشور فکر کنیم؟

باغ گیاهشناسی

باغ گیاه شناسی دوسلدورف یک موسسه علمی HHU است که حدود ۶۰۰۰ نوع گیاه مختلف را از سراسر جهان پرورش می دهد. در تمام طول سال پذیرای بازدیدکنندگان است.

دانشکده ها

دانشکده داروسازی

با بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در ترم زمستان ۲۰۱۱، دانشکده پزشکی سومین واحد بزرگ HHU است. پیشنهادات تحصیلی از پزشکی و دندانپزشکی (معاینه دولتی) تا سم شناسی (M.Sc.) تا بهداشت عمومی و غدد درون ریز (هر دو کارشناسی ارشد، آموزش بیشتر) را شامل می شود. تحصیلات تکمیلی در قالب دانشکده تحقیقات پزشکی دوسلدورف در سطح دانشکده نهادینه شده است، که شبکه، خدمات و مشاوره را هم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و هم برای سرپرستان آنها ارائه می دهد. پشتیبانی ساختارمند بیشتر دکترا توسط گروه های آموزشی پژوهشی در علوم اعصاب (RTG ۱۰۳۳، iBrain)، در کبد شناسی (آموزش تحقیقاتی در CRC 974) و در تحقیقات تومور (مدرسه انکولوژی دوسلدورف DSO) ارائه می شود. مراکز تحقیقاتی با حجم قابل توجهی از پروژه های مشارکتی تاسیس شده توسط شخص ثالث عبارتند از: کبد شناسی (CRC ۹۷۴ و واحد تحقیقات ۲۱۷)، تحقیقات قلب و عروق، علوم اعصاب، جراحی (واحد تحقیقات ۱۵۸۵)، عفونی شناسی و ایمونولوژی (واحد تحقیقات ۷۲۹)، و تحقیقات دیابت و متابولیسم. مرکز تحقیقات زیست پزشکی (BMFZ)، موسسه پزشکی زیست محیطی لایبنیتز (IUF)، موسسه تحقیقات مغزی C. و O. Vogt و مرکز دیابت آلمان (DDZ) سازمان های مهمی هستند که محیط تحقیقات محلی را تشکیل می دهند.

هنر و علوم انسانی

حدود ۸۰۰۰ دانشجو (ترم زمستانی ۲۰۱۱) در حال حاضر در سال ۲۶ B.A. و برنامه های کارشناسی ارشد، دانشکده هنر و علوم انسانی را به بزرگترین واحد HHU تبدیل می کند. این دانشگاه معتبر M.A در مطالعات اروپایی را ارائه می دهد، یک دوره آموزشی منحصر به فرد یک ساله به زبان انگلیسی که به ویژه برای فارغ التحصیلان استثنایی از دانشگاه های اسرائیل، فلسطین و اردن طراحی شده است. اخیراً، این برنامه به طور فزاینده ای در بین فارغ التحصیلان سایر مناطق در سطح جهان محبوب شده است. برنامه کارشناسی ارشد آلمانی-فرانسوی Media Culture Analysis / Analyze de Pratiques Culturelles، دانش آموزان را قادر می سازد تا مدرک دوبل از HHU و دانشگاه نانت را دریافت کنند. در سطح دکترا، آکادمی دانشکده هنر و علوم انسانی، PhilGrad، طیف وسیعی از مشاوره و دوره های مرتبط با شغل را ارائه می دهد. پشتیبانی بیشتر از دکترای ساختاریافته، برنامه هایی در تاریخ هنر (RTG ۱۶۷۸)، در زبان شناسی (آموزش تحقیقاتی در CRC ۹۹۱)، در مطالعات مربوط به پیری و در تحقیقات دموکراسی (Link.De) و همچنین در دو برنامه آلمانی-ایتالیایی ارائه می کند. (بین فرهنگی و ارتباطات، «دکتر اروپایوس»). از جمله مراکز تحقیقاتی در دانشکده می توان به زبان شناسی (CRC ۹۹۱)، سیاست (واحد پژوهش ۱۳۸۱)، تاریخ باستان (تأمین شده توسط آکادمی هنر و علوم NRW)، تاریخ هنر، و مطالعات ویرایش (نسخه های کامل آثار Max) اشاره کرد. وبر و مارتین بوبر در حال پیشرفت). فراتر از آن، دانشکده هنر و علوم انسانی به مؤسسه حقوق احزاب آلمان و تحقیقات احزاب بین‌المللی HHU (PRuF) کمک می‌کند.

بخوانید:  هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

ریاضیات و علوم طبیعی

دومین دانشکده بزرگ HHU به تقریباً ۶۵۰۰ دانشجو (ترم زمستانی ۲۰۱۱/۱۲) ده برنامه پایه (B.A. و آزمون دولتی) و ۹ برنامه تحصیلات تکمیلی (M.Sc.) ارائه می دهد. برنامه های ویژه ای مانند دوره چهار ساله “لیسانس پلاس” که در آن دانشجویان یک سال را در دانشگاه ایالتی میشیگان در ایست لنسینگ یا دانشگاه استرالیای غربی در پرت می گذرانند و کارشناسی ارشد بین المللی در زیست شناسی به دانشجویان این امکان را می دهد که بین المللی کسب کنند. دانشکده پشتیبانی از تحصیلات دکترا را در قالب iGRAD، آکادمی بین رشته ای فارغ التحصیل و تحقیقات دوسلدورف برای ایجاد ساختارهای شبکه و ارائه خدمات مشاوره و آموزشی برای دانشجویان دکتری، سرپرستان و گروه های آموزشی پژوهشی نهادینه کرده است. دکترا برنامه های زیر را ارائه می دهد: RTG 1203 Dynamics in Hot Plasms (DFG)، Graduate Cluster CLIB، NRW Research Academy Biostruct، RTG “Molecules of Infection” (بنیاد Manchot)، مدرسه فارغ التحصیل بین المللی iGRAD-Plant با همکاری Forschungszentrum Jülich دانشگاه ایالتی میشیگان، ایالات متحده؛ و ابتکارات با بودجه داخلی vivid، e-norm، و iGRASPseed. هاب ها با حجم قابل توجهی از پروژه های مشارکتی تاسیس شده توسط شخص ثالث، زیست شناسی (خوشه برتری در علوم گیاهی CEPLAS) و فیزیک (CRC-TR 6، CRC-TR 18) هستند. مرکز تحقیقات زیست پزشکی (BMFZ) و اقتصاد زیستی مرکز علوم (مجموعه ای از ۵۴ دپارتمان از دانشگاه های آخن، بن و دوسلدورف، و همچنین Forschungszentrum Jülich) سازمان های مهمی هستند که محیط تحقیقات محلی را تشکیل می دهند.

مدیریت بازرگانی و اقتصاد

یکی از دانشکده های کوچکتر HHU، دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد، حدود ۱۱۰۰ دانشجو را در ترم زمستان ۲۰۱۱ جذب کرد. این دانشکده در ساختمان آینده نگرانه Oeconomicum واقع شده است و مدیریت بازرگانی (لیسانس و فوق لیسانس)، اقتصاد (لیسانس و فوق لیسانس) و شیمی بازرگانی (لیسانس و کارشناسی ارشد) را ارائه می دهد. با همکاری دانشکده ریاضی و علوم طبیعی). آموزش بیشتر توسط مدرسه بازرگانی دوسلدورف (DBS) ارائه می شود که برنامه های MBA را با هزینه شهریه ارائه می دهد. به عنوان مثال می توان به MBA مدیریت عمومی (به زبان آلمانی و همچنین به زبان انگلیسی) و مدیریت بهداشت (با همکاری آکادمی مراقبت های بهداشتی دوسلدورف) اشاره کرد. یک مرکز تحقیقاتی بزرگ در اقتصاد، اقتصاد رقابت است که از طریق پروژه DFG ANR تامین می شود و در موسسه اقتصاد رقابت دوسلدورف (DICE) متمرکز است. مطالعات تجاری بر امور مالی، حسابداری، مدیریت و بازاریابی متمرکز است.

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق دوسلدورف یکی از بالاترین رتبه‌بندی‌ترین دانشکده‌های حقوق در کل آلمان است و همچنین توسط وکلا و قضات برجسته کشور به آن توجه می‌شود. تحصیلات حقوق در دوسلدورف بسیار انحصاری است و در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ این دانشکده بالاترین شرایط پذیرش را در بین تمام دانشکده های حقوق در آلمان داشت. هر سال فقط ۳۲۰ دانشجوی جدید پذیرش می شوند.

دانشکده حقوق از طریق همکاری با مؤسسات مختلف محلی (به عنوان مثال دادگاه هایی مانند دادگاه تجدید نظر، دادگاه منطقه و دادگاه مالی) دوره های عملی را برای آزمون دولتی در حقوق ارائه می دهد.

فراتر از آن، یک رشته تخصصی یک دوره مطالعات حقوقی آلمانی-فرانسوی است که همراه با دانشگاه سرژی-پونتوا در نزدیکی پاریس سازماندهی شده است که سالانه به ۱۵ دانشجوی آلمانی و ۱۵ دانشجوی حقوق فرانسه امکان مطالعه هر دو سیستم حقوقی را از سال ۲۰۰۶ می دهد.[۱۲] به فارغ التحصیلان این دوره سه ساله حقوق، حقوق آلمانی “Zwischenprüfung” (معادل LL.B. آلمانی) و همچنین فرانسوی “لیسانس ذکر droit” (معادل LL.B. فرانسوی) اعطا می شود. از سال ۲۰۰۸، دانشگاه‌ها یک دوره دو ساله بعدی را ارائه می‌دهند که شرکت‌کنندگان در آن در تجارت، کار و همچنین حقوق استخدام تخصص دارند و با مدرک فرانسوی “Master 2 memory droit de l’entreprise” (معادل J.D. فرانسوی) فارغ التحصیل می‌شوند.[۱۲] متعاقباً، آنها همچنین واجد شرایط آزمون دولتی آلمان در حقوق (معادل J.D. آلمانی) و برای امتحان پذیرش در دانشکده حقوق وکالت فرانسوی (École de formation de barreau – EFB) هستند.

بخوانید:  دانشگاه هومبولت برلین

تخصص دیگر یک مدرک فوق برنامه در حقوق انگلیسی-آمریکایی است.

آموزش های بیشتر توسط دانشکده حقوق دوسلدورف (DLS) ارائه می شود که در مقطع کارشناسی ارشد در حمایت از حقوق تجاری، حقوق اطلاعات و حقوق پزشکی در مقابل هزینه تحصیل، کارشناسی ارشد ارائه می دهد. تحقیقات بر حقوق تجارت، حقوق اروپا و حقوق بین الملل متمرکز است. مرکزها عبارتند از: مرکز حقوق اطلاعات و فناوری (ZfI)، مرکز حقوق پزشکی (IMR)، مؤسسه حقوقی بیمه، و مؤسسه تحقیقات حقوق احزاب و احزاب آلمان و بین المللی (PRuF)

زندگی دانشجویی

مرکز خدمات دانشجویی (SSC) هر روز از دوشنبه تا جمعه به مدت ۱۲ ساعت مشاوره و خدمات ارائه می دهد. فراتر از این سرویس منظم، رویدادهای مختلف در طول هر سال تحصیلی به خواسته های اطلاعاتی دانش آموزان می پردازد. به عنوان مثال، نمایشگاه پردیس یا روز اطلاعاتی است که بینش هایی را در مورد نحوه تحصیل و زندگی در دوسلدورف ارائه می دهد.

ورزش توسط نمایندگی دانشجویان (AStA) چهار موسسه آموزش عالی دوسلدورف در یک ابتکار مشترک هماهنگ می شود. حدود ۱۰۰ نوع ورزش، کارگاه و تعطیلات ورزشی در این پیشنهاد وجود دارد. یک بار در سال، چهار AStA یک روز ورزشی مشترک ترتیب می دهند.

ابتکارات موسیقی شامل رویداد قهرمانان محلی AStA، پلتفرمی برای گروه‌های محلی، و همچنین جلسات جم است. یک ارکستر نیمه حرفه ای دانشگاه نیز وجود دارد. یک بار در سال مسابقه فیلم کوتاه برای استعدادهای جوان منطقه در محوطه دانشگاه برگزار می شود. انجمن ها، باشگاه ها، شبکه ها و انجمن های مختلف (دانشجویی) وجود دارد. به عنوان مثال می توان به گروه محلی یونیسف، یک باشگاه مناظره، شبکه دانشجویان اروپایی و رادیو دانشگاه اشاره کرد.

از سال ۱۹۸۹، سخنرانی مهمان هاینریش هاینه بارها و بارها سخنرانان برجسته را به محوطه دانشگاه جذب کرده است. این اساتید مهمان معمولاً یک سری سخنرانی کوچک برای عموم مردم در مورد موضوعاتی که در حال حاضر در کانون توجه عموم قرار دارند، برگزار می کنند. برای مثال، مارسل رایش رانیکی، هلموت اشمیت و یوشکا فیشر از سخنرانان سخنرانان می‌توانستند. سنت های جدید برای تکمیل سخنرانی مهمان آمده است: از سال ۲۰۱۰ “سخنرانی دانشگاه” و از سال ۲۰۱۱ “استاد هاینریش هاینه برای تجارت و اقتصاد” که هر دو توسط سخنرانان خارجی با کیفیت بالا اجرا می شوند.

 

 

اشتراک‌گذاری