دانشگاه فنی دورتموند |Technische Universität Dortmund

دانشگاه فنی دورتموند |Technische Universität Dortmund

دانشگاه TU Dortmund (به آلمانی: Technische Universität Dortmund) یک دانشگاه فنی در دورتموند، نوردراین-وستفالن، آلمان با بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو و بیش از ۶۰۰۰ پرسنل شامل ۳۰۰ استاد است که حدود ۸۰ برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. این منطقه در منطقه روهر، چهارمین منطقه شهری بزرگ در اروپا واقع شده است. این دانشگاه از نظر عملکرد تحقیقاتی خود در زمینه های فیزیک، مهندسی برق، شیمی و اقتصاد رتبه بالایی دارد. این دانشگاه پیشگام اینترنت در آلمان بود و به یادگیری ماشین (به ویژه ماشین‌های بردار پشتیبانی و RapidMiner) کمک کرد.

تاریخچه دانشگاه

دانشگاه دورتموند (به آلمانی: Universität Dortmund) در سال ۱۹۶۸ و در زمان افول صنعت زغال سنگ و فولاد در منطقه روهر تأسیس شد. تأسیس آن به عنوان یک حرکت مهم در تغییر اقتصادی (Strukturwandel) از صنایع سنگین به فناوری تلقی می شد. زمینه های اصلی تحقیقات دانشگاه علوم طبیعی، مهندسی، آموزش و پرورش / تربیت معلم در طیف گسترده ای از موضوعات، آموزش ویژه و روزنامه نگاری است. دانشگاه دورتموند در ابتدا به عنوان یک دانشگاه فنی طراحی شده بود، اما در سال ۱۹۸۰، با Pädagogische Hochschule Ruhr که بیشتر علوم انسانی را در خود جای داده بود، ادغام شد.

در سال ۲۰۰۶، دانشگاه دورتموند میزبان یازدهمین فدراسیون بین المللی ربات-فوتبال جام (FIRA) Robo World Cup بود. تیم فوتبال ربات دانشگاه، Dortmund Droids، نایب قهرمان جهان در RoboWorld Cup 2002 شد و در سال ۲۰۰۳ سوم شد. در ۱ نوامبر ۲۰۰۷، دانشگاه دورتموند به دانشگاه TU Dortmund تغییر نام داد.

بخوانید:  دانشگاه فرایبورگ آلمان

دانشگاه بخشی از برنامه همکاری “University Alliance Ruhr” به همراه دانشگاه روهر بوخوم و دانشگاه دویسبورگ-اسن است.

در ۴ آوریل ۲۰۱۹، اورسولا گاتر، رئیس دانشگاه TU Dortmund موسسات زبان و ادبیات آلمانی و همچنین مطالعات انگلیسی و آمریکایی را لغو کرد.

پردیس های این دانشگاه

به دنبال Zeitgeist (زایت گایست) در اواخر دهه ۱۹۶۰ در آلمان، دانشگاه “روی مراتع” (auf der grünen Wiese) در حدود ۲ مایل (۳/۲ کیلومتر) خارج از مرکز شهر دورتموند ساخته شد. این دانشگاه از دو پردیس شمالی و جنوبی تشکیل شده است که از سال ۱۹۸۴ توسط یک سیستم مونوریل خودکار آویزان به نام H-Bahn که از حفاظتگاه طبیعی بین پردیس ها در ارتفاع حدود ۵۰ فوت (۱۵ متر) عبور می کند، به هم متصل شده اند. یکی از برجسته ترین ساختمان های دانشگاه برج ریاضیات است که دانشکده ریاضیات را در خود جای داده است.

دانشکده های این دانشگاه

دانشکده ریاضی
دانشکده فیزیک
دانشکده شیمی و زیست شناسی شیمیایی
دانشکده علوم کامپیوتر
دانشکده آمار
دانشکده مهندسی بیوشیمی و شیمی (BCI)
دانشکده مهندسی مکانیک
دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
دانشکده برنامه ریزی فضایی
دانشکده معماری و عمران
دانشکده بازرگانی و اقتصاد
دانشکده علوم تربیتی، روانشناسی و جامعه شناسی
دانشکده علوم توانبخشی
دانشکده علوم انسانی و الهیات
دانشکده مطالعات فرهنگی
دانشکده هنر و علوم ورزشی
دانشکده علوم اجتماعی

واحد تحقیقات

بیش از ۱۰۰۰ پروژه با بودجه شخص ثالث، از جمله طیف وسیعی از پروژه‌های مشارکتی، مانند مراکز تحقیقاتی مشترک (فراسمنطقه‌ای)، واحدهای تحقیقاتی، گروه‌های آموزشی پژوهشی، یک “خوشه برتری” و چندین کنسرسیوم تحقیقاتی افق ۲۰۲۰. نزدیک به ۳۰۰ استاد در دانشگاه TU Dortmund به تدریس و تحقیق می پردازند.

بخوانید:  معرفی دانشگاه زپلین

این دانشگاه به ویژه برای تحقیقات در چهار زمینه خود شناخته شده است: مواد، فناوری تولید و لجستیک، زیست شناسی شیمیایی، تحقیقات دارویی و مهندسی فرآیند، مدل سازی، تجزیه و تحلیل داده ها، مدل سازی و شبیه سازی و آموزش، مدرسه و گنجاندن، که در آن موفقیت های تحقیقاتی را جشن می گیرد. فراتر از محدودیت های انضباطی و در سطح بین المللی برجسته.

دانشکده علوم کامپیوتر

دانشگاه TU Dortmund (به همراه دانشگاه های پادربورن و کارلسروهه) اینترنت را در دهه ۱۹۸۰ به آلمان آورد.

اولین نقطه ثبت نام برای .de-domains در دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه دورتموند در سال ۱۹۸۶ بود. خدمات سیستم ملی نام دامنه در سال ۱۹۸۸ آغاز شد. مشارکت کارکنان دانشگاه دورتموند در ثبت و مدیریت اینترنتی در سال ۱۹۹۳ پایان یافت. تا به امروز، دانشگاه دامنه udo.ed] (udo مخفف Universität Dortmund) را به ثبت رسانده است، اگرچه دامنه .edu امروزه به موسسات وابسته به ایالات متحده محدود شده است.

یکی از چهار مرکز صلاحیت آلمانی برای یادگیری ماشین (مرکز شایستگی یادگیری ماشین راین روهر، ML2R)، در دانشگاه TU دورتموند واقع شده است. نرم افزار یادگیری ماشین RapidMiner در واحد هوش مصنوعی دانشگاه TU دورتموند آغاز به کار کرد.

دکترای افتخاری

رئیس جمهور سابق آلمان، یوهانس راو در سال ۲۰۰۴ دکترای افتخاری این دانشگاه را دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۹ به کارل جراسی دکترای افتخاری برای آثار علمی-تخیلی اعطا شد. دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، در۱۶ دسامبر ۲۰۱۸ به دلیل مشارکت در سیاست اروپا و بحث در مورد ارزش های اروپایی، دکترای افتخاری دریافت کرد.