دانشگاه صنعتی دارمشتات | Technische Universität Darmstadt

دانشگاه صنعتی دارمشتات | Technische Universität Darmstadt

Technische Universität Darmstadt (نام رسمی انگلیسی Technical University of Darmstadt،) که گاهی به عنوان دانشگاه فنی دارمشتات نیز شناخته می شود)، که معمولاً به عنوان TU Darmstadt شناخته می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی در شهر دارمشتات، آلمان است. در سال ۱۸۷۷ تأسیس شد و در سال ۱۸۹۹ حق اعطای مدرک دکترا را دریافت کرد. در سال ۱۸۸۲، این اولین دانشگاه در جهان بود که یک کرسی در مهندسی برق راه اندازی کرد. در سال ۱۸۸۳، دانشگاه اولین دانشکده مهندسی برق را تأسیس کرد و اولین دوره درجه در جهان را در رشته مهندسی برق معرفی کرد. در سال ۲۰۰۴، این اولین دانشگاه آلمانی بود که به عنوان یک دانشگاه خودمختار اعلام شد. TU Darmstadt نقشی پیشگام در آلمان بر عهده گرفته است. علوم کامپیوتر، مهندسی برق، هوش مصنوعی، مکاترونیک، انفورماتیک کسب و کار، علوم سیاسی و بسیاری دوره های دیگر به عنوان رشته های علمی در آلمان توسط دانشکده دارمشتات معرفی شدند.

TU Darmstadt IT-Cluster Rhine-Main-Neckar، «سیلیکون ولی آلمان» را تأسیس کرد. دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز، دانشگاه گوته فرانکفورت و دانشگاه فنی دارمشتات با هم دانشگاه‌های راین ماین (RMU) را تشکیل می‌دهند. TU Darmstadt عضو TU9 است، شبکه ای از برجسته ترین دانشگاه های فنی آلمان (دانشگاه های فنی) و شبکه مدیران صنعتی برتر اروپا که امکان تبادل دانشجو بین دانشکده های مهندسی پیشرو را فراهم می کند.

طبق Förderatlas 2018 بنیاد تحقیقات آلمان، این دانشگاه بیشترین تعداد کمک هزینه های رقابتی در زمینه علوم کامپیوتر را از بنیاد تحقیقات آلمان دریافت کرد. TU Darmstadt به همراه مرکز تحقیقات آلمانی برای هوش مصنوعی به عنوان شریک “استراتژی هوش مصنوعی دولت فدرال آلمان (AI)” انتخاب شدند. TU Darmstadt اداره کننده ATHENE، بزرگترین موسسه تحقیقاتی امنیت سایبری در اروپا است.

فارغ التحصیلان TU Darmstadt شامل برندگان جایزه نوبل، کارآفرینان، مدیران، میلیاردرها و سیاستمداران هستند. از سپتامبر ۲۰۱۹، این دانشگاه با۴ برنده جایزه نوبل و ۳ برنده جایزه ولف در فیزیک همراه است. چندین سال است که TU Darmstadt یکی از دانشگاه هایی است که بیشترین مدیران را در اقتصاد آلمان دارد. این دانشگاه در حال حاضر در میان ۳دانشگاه برتر قرار دارد. فارغ التحصیلان شامل الیور زیپس، پیتر گرونبرگ، چایم وایزمن و جان تو هستند. آلبرت انیشتین برنده جایزه نوبل این دانشگاه را توصیه کرد.

بخوانید:  شهر بوخوم

از سال ۲۰۱۳، ۹۵ شرکت در مجاورت دانشگاه تاسیس شده است.

تاریخچه این دانشگاه

در ۱۰ اکتبر ۱۸۷۷، لویی چهارم، دوک بزرگ هسن، برنامه Polytechnische Schule را به Technische Hochschule zu Darmstadt ارتقا داد و بدین وسیله وضعیت این موسسه آموزشی را به یک دانشگاه ارتقا داد تا Abitur (گواهی پایان تحصیل از مدارس Gymnasium آلمان واجد شرایط باشد. برای پذیرش دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی) شرط لازم برای پذیرش شد. در سال ۱۸۹۹، Technische Hochschule Darmstadt حق اعطای مدرک دکترا را دریافت کرد.

آغازهای اولیه

تاریخچه دانشگاه متنوع است: مراحل اولیه آن با Höhere Gewerbschule (مدرسه عالی تجارت) آغاز شد، که در سال ۱۸۳۶ تأسیس شد و ساختمان خود را در نزدیکی Altes Pädagog در Kapellplatz در سال ۱۸۴۴ دریافت کرد و به دنبال آن مدرسه فنی (Technische Schule) در ۱۸۶۴ و Großherzoglich Hessische Polytechnische Schule (Grand Ducal Hessian Polytechnische Schule) در ۱۸۶۸. در آن زمان، بحث های داغی در محافل سیاسی به طور مداوم در مورد این موضوع برگزار می شد که آیا ایالت فقیرانه ای مانند دوک اعظم هسن می تواند از نظر فنی از پس خود برآید. موسسه آموزش عالی یا حتی پلی تکنیک. پس از تأسیس Technische Hochschule Darmstadt در سال ۱۸۷۷، تعداد دانشجویان چنان کم بود که در سال های ۱۸۸۱ تا ۱۸۸۲ بحث های طولانی در انظار عمومی در مورد تعطیلی دانشگاه وجود داشت. در این شرایط دشوار، دولت محلی و دانشگاه تصمیم شجاعانه ای گرفتند تا اولین کرسی مهندسی برق را در سراسر جهان راه اندازی کنند. به این ترتیب دانشکده مهندسی برق به عنوان ششمین دانشکده Technische Hochschule Darmstadt به وجود آمد که یک امر جدید در دانشگاه بود، زیرا تا آن زمان هیچ دانشگاه دیگری چنین دانشکده ای نداشت. این سیاست آینده‌نگر آموزش عالی، راه را برای دارمشتات هموار کرد تا جایگاهی پیشرو در زمینه به سرعت در حال توسعه مهندسی برق به دست آورد، که به نوبه خود منجر به افزایش مداوم تعداد دانشجویان شد، به طوری که تعطیلی دانشگاه هرگز دوباره درخواست نشد.

بخوانید:  با مراسم Striezelmarkt بیشتر آشنا شوید

اولین قدم ها به عنوان دانشگاه

در سال ۱۸۹۵، ساختمان‌های جدیدی در Hochschulstrasse افتتاح شد: Altes Hauptgebäude («ساختمان اصلی قدیمی» دانشگاه) و یک ساختمان مؤسسه دقیقاً روبروی آن. در طول دو دهه قبل از جنگ جهانی اول، همه رشته های دانشگاه دستخوش تنوع و گسترش شدند. رشته های جدیدی مانند ساخت کاغذ و شیمی سلولز معرفی شدند و در اوایل سال ۱۹۱۳ کرسی هوانوردی و مکانیک پرواز راه اندازی شد.

در همین حال، فضای سیاسی طوفانی‌تر شده بود و یک قطبیت سیاسی فزاینده در دارمشتات بر سر سؤال دانشجویان خارجی منفجر شد. Technische Hochschule Darmstadt تعداد فوق العاده زیادی از دانشجویان خارجی داشت. برای مثال، در سال ۱۹۰۶، سه چهارم دانشجویان مهندسی برق از خارج، عمدتاً از کشورهای اروپای شرقی بودند.

پس از جنگ جهانی اول نیاز مبرمی به اصلاح سیستم آموزشی در Technische Hochschule Darmstadt وجود داشت که به عنوان پیش نیازی برای برآوردن الزامات یک جامعه صنعتی مدرن تلقی می شد. بحث های فشرده ای با هدف گسترش برنامه درسی فراتر از آموزش فنی صرف انجام شد تا مهندس برای نقش رهبری خود در جامعه آماده شود. گامی ملموس در این راستا در سال ۱۹۲۴ برداشته شد، زمانی که “دانشکده عمومی” که تا آن زمان همه موضوعات غیر فنی را ترکیب می کرد، به یک گروه ریاضی و علوم طبیعی و یک گروه مطالعات فرهنگی و علوم سیاسی تقسیم شد. علاوه بر این، اقدامات انجام شده برای ارائه دانش به دانشجویان خارج از رشته تحصیلی خود شامل ارتقاء اقتصاد و ایجاد کرسی های استادی در علوم سیاسی، تاریخ فناوری و جامعه شناسی بود.

اصلاحات دانشگاه در دهه ۱۹۷۰

پس از سال ۱۹۶۸، اصلاحات دانشگاهی که توسط جنبش دانشجویی آغاز شد، در سطح ملی و منطقه ای شروع به شکل گیری کرد. هدف آن ایجاد ساختارهای دانشگاهی روشن و مشارکت همه اعضای دانشگاه در فرآیندهای تصمیم گیری بود. در سال ۱۹۷۰ قانون آموزش عالی ایالت فدرال هسن (Hessisches Hochschulgesetz) به اجرا درآمد. اینها به Technische Hochschule Darmstadt، همراه با سایر دانشگاه های هسین، ساختار جدیدی بر اساس معرفی یک اساسنامه ریاست جمهوری و یک اداره واحد و همچنین تقسیم ساختار دانشگاه به بخش ها داد.

بخوانید:  معرفی دانشگاه ووپرتال

در اواسط دهه ۱۹۷۰، افزایش سریع دیگری در تعداد دانشجویان مشاهده شد. با این حال، توسعه کارکنان بسیار عقب بود و در نتیجه محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیری برای پذیرش اعمال شد که چه توسط دولت مرکزی و چه توسط دانشگاه اعمال شد. صرف نظر از حجم کار سنگین کارکنان، TH Darmstadt موفق شد مسیری را برای آینده تعیین کند، همانطور که توسط دانشکده علوم اطلاعات، که در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد، Zentrum für Interdisziplinäre Technikforschung (مرکز مطالعات بین رشته ای در زمینه فناوری)، که در سال ۱۹۸۷ تأسیس شد، مشهود است. و دپارتمان علوم مواد، که در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد. این بخش از سال ۱۹۹۶ در ساختمان جدیدی در Lichtwiese مستقر شده است.

مشخصات علمی این دانشگاه

به طور معمول برای یک دانشگاه فنی، ده بخش از ۱۳ بخش دانشگاهی آن (Fachbereiche) در مهندسی، علوم طبیعی و ریاضیات است، در حالی که سه گروه در علوم اجتماعی و علوم انسانی هستند. ادارات (به تعداد دپارتمان) عبارتند از:

گروه حقوق و اقتصاد (۱)
گروه تاریخ و علوم اجتماعی (۲)
گروه علوم انسانی (۳)
گروه ریاضی (۴)
گروه فیزیک (۵)
گروه شیمی (۷)
گروه زیست شناسی (۱۰)
گروه مواد و علوم زمین (۱۱)
گروه مهندسی عمران و محیط زیست (۱۳)
گروه معماری (۱۵)
گروه مهندسی مکانیک (۱۶)
گروه مهندسی برق و فناوری اطلاعات (۱۸)
گروه علوم کامپیوتر

رشته های تحصیلی

پنج رشته تحصیلی (Studienbereiche) وجود دارد که دوره های مدرک بین رشته ای را ارائه می دهند که در آن دانشجویان در چندین بخش سخنرانی می کنند:

مهندسی محاسبات

علوم و مهندسی انرژی
مهندسی سیستم های اطلاعات
مکانیک
مکاترونیک
TU Darmstadt حدود ۱۰۰ دوره تحصیلی را ارائه می دهد. فراتر از مدرک لیسانس و فوق لیسانس، دوره های آموزشی را نیز برای موقعیت های تدریس در مدارس حرفه ای آلمان و مدارس متوسطه معروف به ژیمنازیم ارائه می دهد.

پردیس این دانشگاه

این دانشگاه با ۱۶۴ ساختمان و مساحت ۶۰۰ هکتار (۲.۴ کیلومتر مربع)، در دو پردیس، شهر داخلی و لیچتویز متمرکز شده است. اما امکانات فردی را می توان در سایر نقاط دارمشتات و در گریشیم، شهر همسایه، یافت.