دانشگاه دویسبورگ-اسن| Universität Duisburg-Essen

دانشگاه دویسبورگ-اسن| Universität Duisburg-Essen

دانشگاه دویسبورگ-اسن (UDE، سابقاً یا در دامنه اینترنت نیز Uni DuE) در ۱ ژانویه ۲۰۰۳ از طریق ادغام دانشگاه گرهارد مرکاتور دویسبورگ و دانشگاه اسن تأسیس شد. این دانشگاه با حدود ۴۰۰۰۰ دانشجو از ۱۳۰ کشور، یکی از ده دانشگاه بزرگ آلمان از نظر تعداد دانشجو است. این دارای طیف گسترده ای از موضوعات بین المللی است. این مرکز تحقیقات نانوعلمی و زیست پزشکی و همچنین آموزش معلمان در نوردراین-وستفالن است و بیش از ۲۴۰ دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

بر اساس رتبه بندی Times Higher Education (THE)، دانشگاه Duisburg-Essen در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۹۴ را در بین دانشگاه های جهان دارد.

تاریخچه دانشگاه دویسبورگ

دویسبورگ از سال ۱۶۵۵ یک شهر دانشگاهی بوده است. دانشگاه قدیم دویسبورگ در ۱۴ اکتبر ۱۶۵۵ پس از افتتاحیه تشریفاتی در حضور شاهزاده یوهان موریتز فون ناسائو-زیگن، فرماندار منتخب براندنبورگ در دوک نشین کلوه، تدریس را آغاز کرد. ۹۰ سال قبل از آن، در سال ۱۵۶۴، دوک نشین مجوز پاپ و در سال ۱۵۶۶ امتیاز امپراتور ماکسیمیلیان دوم برای تأسیس دانشگاه را دریافت کرد.

در سال ۱۸۱۸ دانشگاه قدیمی بسته شد و مهر دانشگاه و کتابخانه به دانشگاه Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn واگذار شد که تا به امروز ادامه دارد.

بین سالهای ۱۸۱۸ و ۱۸۹۱ هیچ دانشگاهی در دویسبورگ وجود نداشت. در سال ۱۸۹۱ Rheinisch-Westfälische Hüttenschule از بوخوم به دویسبورگ نقل مکان کرد، که سپس به “مدرسه مهندسی مکانیک و متالورژی سلطنتی پروس” توسعه یافت و در سال ۱۹۳۸ به “مدرسه مهندسی دولتی” تغییر نام داد.

طبق مصوبه دولت ایالتی در سال ۱۹۶۰، آکادمی آموزشی (پروتستان)، از سال ۱۹۵۲ دانشگاه آموزشی، در سال ۱۹۶۸ از منطقه نزدیک کتویگ (از ناحیه ۱۹۷۵ اسن) به دویسبورگ منتقل شد و به “دانشگاه آموزشی روهر” تعلق داشت.

این دانشگاه و دانشکده مهندسی مکانیک و متالورژی فوق الذکر که در سال ۱۹۷۱ به «مدرسه مهندسی برای صلاحیت ورودی دانشکده فنی» تغییر نام داد و پس از ادغام یک گروه اقتصاد به طور موقت به «دانشگاه علوم کاربردی دویسبورگ» تغییر نام داد، مبنای تأسیس « دانشگاه جامع دویسبورگ» در سال ۱۹۷۲. رئیس مؤسس دانشگاهی که در ۷ آگوست ۱۹۷۲ افتتاح شد، پروفسور هلموت شری بود.

بخوانید:  دانشگاه فنی دورتموند

تأسیس دانشگاه جامع در دویسبورگ بخشی از مفهوم دولت نوردراین وستفالن برای منطقه‌ای کردن چشم‌انداز دانشگاه در سراسر ایالت و قادر ساختن دانشجویان خانواده‌های غیر آکادمیک به تحصیل با کمک دوره‌های یکپارچه با موضوع عملی بود. در سال ۱۹۸۰ این دانشگاه “دانشگاه دویسبورگ” نام گرفت.

در سال ۱۹۹۴، مجلس سنای دانشگاه تحت رهبری گرنوت بورن (رئیس ۱۹۸۶-۱۹۹۵) تصمیم گرفت به خاطر شایستگی های گرهارد مرکاتور، آن را به “دانشگاه گرهارد مرکاتور” تغییر نام دهد. او مدرس مدرسه گرامر آکادمیک در دویسبورگ بود، که پیشرو مدرسه دستور زبان لاندفرمن امروزی و دانشگاه قدیمی دویسبورگ است.

تاریخچه دانشگاه اسن

دانشگاه جامع دانشگاه در سال ۱۹۷۲ به عنوان دانشگاه جامع ایالت نوردراین-وستفالن تأسیس شد. این به عمد ایجاد شد – مانند سایر استارت آپ ها در همان زمان – به عنوان معیاری در مسیر تغییر ساختاری در منطقه روهر از یک مکان ذغال سنگ و فولاد به یک مرکز خدمات.

دانشگاه اسن به‌عنوان مربعی از ساختمان‌ها در اطراف پردیس سبز در لبه شمالی مرکز شهر در قسمتی که قبلاً تخریب شده بود از ناحیه سنتی طبقه کارگر Segeroth ساخته شد که اکنون Essen-Nordviertel است. با استقرار در نزدیکی مرکز شهر و در منطقه کارگری و همچنین با توزیع خوابگاه های دانشجویی در سطح شهر، باید ادغام نزدیک دانشگاهیان با جمعیت شهری حاصل شود.

بیمارستان دانشگاهی اسن در ناحیه هولسترهاوزن در دانشگاه تازه تاسیس ادغام شد. بیمارستان‌های شهری اسن که در سال ۱۹۰۹ تأسیس شد، در ۱ اکتبر ۱۹۶۳ به یک کلینیک دانشگاهی در ایالت تبدیل شدند تا دانشگاهی برای منطقه روهر راه‌اندازی کنند. این کلینیک به‌عنوان دومین دانشکده پزشکی به‌عنوان دومین دانشکده پزشکی به دانشگاه وستفالن ویلهلمز مونستر واگذار شد و تدریس در ترم زمستانی ۱۹۶۴/۶۳ آغاز شد. در سال ۱۹۶۷ درمانگاه طبق برنامه ریزی به دانشگاه روهر بوخوم که به تازگی تأسیس شده بود، منتقل شد. با موج دوم تأسیس در سال ۱۹۷۲، سرانجام به یکی از مؤسسات دانشگاه جامع در اسن تبدیل شد. اسن تنها یکی از بنیادهای جدید در دهه ۱۹۷۰ و تنها شهر در منطقه روهر بود که بیمارستان دانشگاهی داشت.

بخوانید:  معرفی دانشگاه دویسبورگ اسن آلمان

در سال ۱۹۷۲ بخش طراحی در دانشگاه فولکوانگ به دانشگاه اسن منتقل شد. در سال ۲۰۰۷، بخش طراحی از دانشگاه ادغام شده و به دانشگاه هنر فولکوانگ که در سال ۲۰۱۰ تغییر نام یافت، بازگردانده شد. این محل تا اطلاع ثانوی در پردیس اسن باقی ماند

دانشگاه آموزش اسن در منطقه روتن‌شاید، که ساختمان‌های آن هنوز مورد استفاده قرار می‌گرفت، دانشکده فنی مهندسی مکانیک در Schützenbahn و دانشکده فنی برای ساخت و ساز در Moltkeviertel نیز ایجاد شدند. مکان در Molktestrasse دیگر مورد استفاده دانشگاه نیست، اما یک کالج حرفه ای برای شهر اسن را در خود جای داده است. در حالی که ساختمان‌های کالج آموزش تخلیه شده‌اند، مکان Schützenbahn همچنان به دانشگاه ادغام شده تعلق دارد.

بسیاری از مفاهیم اولیه اصلاحات از زمان تأسیس به دلایل مختلف آن طور که می خواستند عمل نکردند یا در دانشگاه اجرا نشدند. این کالج در طول دهه‌ها در اکثر ویژگی‌ها به یک دانشگاه عادی تبدیل شد. موفق ترین ایده کلی اصلاحات دانشگاهی، گشایش دانشگاه به روی فارغ التحصیلان مسیر دوم آموزشی است که بسیاری از آنها هزاران مدرک دانشگاهی را تنها در اسن کسب کردند – با موفقیتی برابر در مقایسه با فارغ التحصیلان دبیرستان، همانطور که با همراهی ثابت شده است.

پژوهش و تحقیقات

در تحقیقات، دانشگاه بر پنج حوزه کلیدی تمرکز دارد:

-علوم نانو
-علوم زیست پزشکی
-سیستم های شهری
-تغییر در جوامع معاصر
-تحقیق در مورد آب
-با مؤسسه مجاور Fraunhofer برای مدارها و سیستم‌های میکروالکترونیک، از زمان تأسیس آن، همکاری‌های متعددی در بسیاری از دوره‌های بین‌رشته‌ای صورت گرفته است.

بخوانید:  معرفی دانشگاه توبینگن

رتبه بندی

در فهرست استنادی سال ۲۰۲۰ مجله آموزش عالی تایمز، دانشگاه دویسبورگ-اسن آلمان پس از دانشگاه هایدلبرگ، خیریه برلین، دانشگاه اولم و دانشگاه هوهنهایم در جایگاه پنجم قرار گرفت و بدین ترتیب موفقیت علمی و بهره وری بالا در مقایسه بین‌المللی دانشگاه‌هایی که اغلب در نشریات علمی ذکر شده است، این دانشگاه رتبه ۱۰۳ را به خود اختصاص داده است.

در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۰، دانشگاه دویسبورگ اسن در بین بهترین دانشگاه‌های آلمان رتبه ۲۳ و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه ۱۹۴ قرار گرفت. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز، در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۶ جهان قرار گرفت.

دانشکده ها و مؤسسات

-دانشکده علوم انسانی
-موسسه مطالعات انگلیسی
-موسسه مطالعات آلمانی
-موسسه زبان و فرهنگ هلندی
-موسسه زبان آلمانی به عنوان زبان دوم و خارجی
-موسسه مطالعات عاشقانه
-موسسه مطالعات ترکی
-موسسه تاریخ
-موسسه فلسفه
-موسسه الهیات پروتستانی
-موسسه الهیات کاتولیک
-موسسه هنر و تاریخ هنر
-موسسه مطالعات ارتباطات
-موسسه جغرافیا
-دانشکده علوم اجتماعی
-موسسه علوم سیاسی
-موسسه جامعه شناسی
-موسسه اقتصاد اجتماعی
-موسسه توسعه و صلح (INEF)
-موسسه کار و صلاحیت (IAQ)
-Käte Hamburger Kolleg “فرهنگ های سیاسی جامعه جهانی”
-مدرسه حکومت NRW
-دانشکده تعلیم و تربیت
-موسسه آموزش حرفه ای و مداوم
-موسسه علوم تعلیم و تربیت
-موسسه روانشناسی
-موسسه مددکاری اجتماعی و سیاست اجتماعی
-موسسه علوم ورزشی و حرکتی
-دانشکده اقتصاد
-موسسه مدیریت بازرگانی و اقتصاد (IBES)
-موسسه علوم کامپیوتر و انفورماتیک تجاری (ICB)
-دانشکده مدیریت مرکاتور – دانشکده مدیریت بازرگانی
-دانشکده شیمی
-دانشکده فیزیک
-دانشکده ریاضی
-دانشکده زیست شناسی
-دانشکده مهندسی
-گروه علوم ساختمان
-گروه مهندسی برق و فناوری اطلاعات
-گروه علوم کامپیوتر و علوم شناختی کاربردی
-گروه مهندسی مکانیک و مهندسی فرآیند
-دانشکده پزشکی و بیمارستان دانشگاه اسن

اشتراک‌گذاری