صفر تا صد شرایط مهاجرت به آلمان

آلمان به عنوان قدرت اول اقتصادی اروپا و صنعتی ترین کشور قاره سبز همواره مورد توجه افراد متخصص برای اشتغال به کار بوده است. یک از مهم ترین مزایای کار در آلمان دریافت بالاترین میزان حقوق در کل اروپا خواهد بود. علاوه بر تکنولوژی پیشرفته و امکانات مدرن آلمان باعث ارتقا سطح دانش نیروی کار در این کشور شده است، که این موضوع تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی و صنعتی این کشور دارد.

رشد صنعتی آلمان با هیچ یک از کشورهای اروپایی قابل قیاس نیست، در واقع هر ساله طیف گسترده ای از صنایع و مشاغل جدید در آلمان شروع به فعالیت می نمایند، از این رو این کشور همواره به نیروی کار جوان و متخصص نیاز دارد. در ادامه در مجله آزمون مگ با شرایط و قوانین کار در آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

یکی از ارزان ترین و بهترین روش ها جهت مهاجرت مهندسین به سایر کشورهای اروپایی، مهاجرت تحصیلی می باشد.

دانشجویان رشته های مهندسی در حال تحصیل در هر مقطعی پس از فراغت از تحصیل می توانند در کشور مذکور به جستجوی کار بپردازند، وبا یافتن کار و یا دریافت جاب آفر در رشته مهندسی مشغول به کار شده و اقامت کاری را دریافت نمایند. هزینه تحصیل رشته مهندسی در کشورهای اروپایی بسته به کشور و دانشگاه متغیر و در مقطع کارشناسی 10 الی 30 هزار یورو، در مقطع کارشناسی ارشد 8 الی 18 هزار یورو و در مقطع دکترا 12 الی 40 هزار یورو در سال است.

در تعدادی از کشورها مانند کشوراتریش، کشورنروژ، کشورفرانسه، کشور آلمان و غیره امکان تحصیل در دانشگاههای رایگان نیز وجود دارد و این کشورها از به عنوان بهترین کشور برای تحصیل مهندسین شناخته می شوند. یکی دیگر از روش های ارزان که به عنوان بهترین روش مهاجرت مهندسین نیز جهت انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت مهندسین تلقی می گردد، مهاجرت از طریق دریافت ویزای کاری یکی از کشورهای اروپایی است. همانگونه که بیان نمودیم امروزه با توجه به پیشرفت صنعت و تکنولوژی، کشورهای اروپایی نیازی بسیار زیاد به نیروی کاری متخصص در زمینه رشته های مهندسی پیدا نموده اند. لذا دانشجویان مهندسی با شانس بالایی در یافتن کار در بازارهای کاری کشورهای اروپایی مواجه می باشند.

مهندسین فارغ التحصیل شده با دریافت ویزای جستجوی کار کشورهای مختلف می توانند به کشور مورد نظر سفر نموده و به جستجوی کار بپردازند و با دریافت جاب آفر، موفق به دریفت ویزای کاری شده و در آن کشور مشغول به کار گردند.

در اکثر کشورهای اروپایی فرد پس از 5 سال کار مداوم و پرداخت مالیات می تواند به اقامت دائم آن کشور دست پیدا نماید. هزینه مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری شامل هزینه های مربوط به تهیه مدارک و هزینه های جانبی ویزا و همچنین هزینه وکیل مهاجرت می گردد، که در میان دیگر روش های مهاجرتی روشی تقریباً ارزان جهت مهاجرت مهندسین است. بهترین کشور برای مهندسان جهت مهاجرت از این طریق کشور کانادا و استرالیا می باشند.

بهتر است اقدام برای هر یک از روش های مهاجرتی از طریق وکیل مهاجرتی معتبر صورت پذیرد تا پروسه هر چه سریعتر با کمترین امکان ریسک انجام پذیرد. یکی دیگر از روش های موجود جهت مهاجرت مهندسین به برخی از کشورها، روش خود حمایتی می باشد، این روش برای افراد دارای تمکن مالی که به راحتی توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را دارند مناسب می باشد. تمکن مالی متقاضی باید به گونه ای باشد که جهت اقامت در یک کشور اروپایی نیازی به کار کردن در آن کشور نداشته باشد. دریافت اقامت خود حمایتی در اکثر کشورهای حوزه شنگن امکان پذیر می باشد.

از مزایای مهاجرت با استفاده از روش خود حمایتی، عدم نیاز به خروج سرمایه از کشور است.افرادی که از این روش به اروپا مهاجرت می نمایند، به راحتی می توانند به تمامی کشورهای حوزه شنگن رفت و آمد نمایند. مهندسینی که تمایل دارند از این روش به اروپا مهاجرت کنند باید مدارک مورد نیاز طی نمودن این پروسه را به سفارت تحویل دهند و همچنین تمکن مالی خود را نیز به اثبات برسانند. بهترین کشور برای مهندسان جهت مهاجرت از این طریق کشور آلمان  می باشد.

دانشگاه فرایبورگ آلمان
دانشگاه فرایبورگ آلمان

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان یا بلو کارت یا blue card آلمان

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند به قرار زیر می باشد:

 • شما بایستی فارغ التحصیل دانشگاه معتبری باشید که مورد تایید کشور آلمان باشد.
 • شما بایستی قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با شرکت یا کمپانی آلمانی در دست داشته باشید. قابل ذکر است که شما بدون پیشنهاد کاری نمی توانید اقدام جهت دریافت کارت آبی آلمان نمایید.
 • بایستی حقوق دریافتی شما در قرارداد منعقد شده با شرکت ذکر شده در المان حداقل سالی 45000 یورو باشد حال اگر شما فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، رشته آی تی و گروه مهندسین، اقشار پزشک _ بجز دندان پزشکان_ باشید کفایت می کند که حقوق شما سالی 35000 یورو باشد. متذکر می شوم رشته های ذکر شده جز مشاغل خاص و مورد نیاز در کشور المان می باشد.

شرایط مورد نیاز ویزای کار آلمان برای مهندسین عمران

 • داشتن مدرک لیسانس، فوق لیسانس و یا پلی تکنیک به مدت 3 سال
 • سن 18 تا 45 سال
 • حداقل تجربه کاری یک سال در زمینه تحصیل
 • مهارت زبان ( انگلیسی/ آلمانی) و مهارت های ارتباطاتی مناسب

مرحله 1 ارائه مدارک به سفارت:

 • گذرنامه اصلی معتبر همراه با عکس
 • تکمیل و امضاء فرم درخواست D بصورت کامل
 • گواهی تولد
 • مدرک شماره 10
 • مدرک شماره 12
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا مدارک دانشگاهی دیگر
 • نسخه رسمی از مدارک عالی کسب شده
 • گواهی تجربیات کاری امضاء شده توسط کارفرمای فعلی یا قبلی
 • فیش حقوقی 3 ماهه از شغل فعلی
 • نامه درخواست از کارفرمای مورد تقاضا
 • صورت وضعیت بانکی ( شروع از 8000 یورو )
 • نامه درخواست به سفارت ( تهیه شده توسط متقاضی )
 • رزومه کاری به روز شده
 • مدارک زبان ( تافل، آیلتس،PTE، مدرک زبان سطح A1 آلمانی
 • پوشش بیمه درمانی مسافرت برای 6 ماه
 • تضمین داشتن محل اقامت در آلمان برای مدت 6 ماه (متقاضی بایستی قرارداد اجاره در کشور آلمان برای مدت 6 ماه را ارائه دهد. )
 • در صورت وجود کپی از ویزاهای قبلی

مرحله 2 قرار ملاقات و ارائه مدارک در سفارت:

پس از جمع آوری کلیه مدارک فوق، ما برای ارائه مدارک خود در سفارت آلمان حاضر می شویم. ضمنا سفارت نیز سوالاتی را در مورد هدف از سفر، عنوان شغلی قبل و فعلی، نحوه درخواست فرصت های شغلی در آلمان و غیره می پرسد.

مرحله 3 تأیید اسناد:

پس از ارسال پرونده، سفارت هر گونه مدارک ارائه شده همراه با درخواست ویزا را از طریق منابع مختلف بررسی می کند. سفارت در صورت نیاز از متقاضی مدارک و اطلاعات بیشتر درخواست می نماید.

مرحله 4 تصمیم گیری : سفارت آلمان درخواست ویزا را 30-40 روزه پاسخ می دهد.

مرحله 5 دریافت اطلاعات ویزا و خود ویزا:

 • نوع ویزا: ویزا نوع D ( ویزا جستجو کار )
 • اعتبار و مدت: تا 6 ماه ( قابل تمدید و قابل تبدیل )
 • نوع ورد: مالتیپل ( چند بار ورود )

پس از دریافت ویزا و ورود به کشور آلمان و نیز پس از اشتغال به کار افراد بایستی به نزدیک ترین اداره پلیس مراجعه کرده و آدرس و کد پستی محل اقامت خود را ثبت کنند.

معرفی دانشگاه آخن
معرفی دانشگاه آخن

شرایط تایید مدرک مهندسی عمران در آلمان

دانشگاه ها در آلمان نه تنها برای مهندسی بلکه برای آموزش عالی هم معروف هستند. مدارک آلمان در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و دارای اعتبار بین المللی قوی است. همراه با ارائه ی بورس تحصیلی مختلف و حمایت ویژه دانشجویان بین المللی میباشد. فارغ التحصیلان مدرک لیسانس در مهندسی عمران با مهارت های سازمانی، مالی و فنی مورد نیاز برای طراحی، برنامه ریزی و آزمایش ساختارها مجهز خواهند شد. از مهندسین عمران انتظار ساخت انواع مختلفی از ساختارها مثل سدها، پل ها، جاده ها و برج ها را می رود.

اگر زبان شما آلمانی نیست، باید یک گواهی زبان آلمانی همراه با درخواست خود را ارائه دهید. دو مورد از رایج ترین گواهینامه ها عبارتند از TestDaF و DSH که بستگی به رشته ی مورد نظر شما  و همچنین دانشکده دارد.

بکارگیری مدرک مهندسی عمران آلمان

 • مدرک کارشناسی در یک رشته مربوطه (هیئت پذیرش تعیین می کند که آیا مدرک لیسانس منطبق با شرایط پذیرش در دانشکده ی مورد نظر است یا خیر)
 • ارزیابی واجد شرایط بودن برای پذیرش که نمی تواند پیش از آن ارائه شود. بعد از اینکه تمام مدارک مورد نیاز را در سیستم پذیرش آنلاین ما آپلود کردید هیئت پذیرش درخواست شما را به صورت فردی ارزیابی می کند
 • مهارت در زبان انگلیسی (ILETS , TOFEL)

مهارت کافی در زبان انگلیسی، شرایط پذیرش همه برنامه های تحصیلات عالی انگلیسی است. شما باید بخشی از فرآیند درخواست مدارک تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارسال کنید. نمرات آزمون نباید بیش از دو سال از زمانی که شما درخواست خود را در Studielink ارسال می کنید، باشد. شما میتوانید برای یک دوره تحصیلی درخواست دهید، حتی اگر هنوز نمی توانید در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید یا نمره تست شما هنوز کافی نیست. در این مورد، شما ممکن است به صورت شرطی با یکی از شرایط پذیرش نهایی پذیرفته شوید و آزمون جدیدی را شرکت کنید. شما باید دفتر پذیرش را که در آن شما در حال برنامه ریزی برای انجام چنین آزمون هستید، مطلع سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین (humboldt-universität zu Berlin) یکی از معتبرترین دانشگاه ها نه تنها در آلمان بلکه در اروپا است. HU برلین به عنوان یکی از مؤسسات پیشگام آموزش عالی اروپا شناخته شده است . ویلهلم فون هومبولت به ایجاد الگویی برای دانشگاه هایی که رابطه نزدیک تری بین تحقیق و تدریس می دید اعتبار یافته […]

ادامه مطلب
دانشگاه آخن

معرفی دانشگاه آخن آلمان

  دانشگاه آخن (rheinisch-westfälischen technischen hochschule aachen) یکی از دانشگاه های شناخته شده آلمان برای علوم طبیعی و مهندسی است. این دانشگاه در سال 1870 با عنوان یک دانشکده فنی تاسیس شده است. در این دانشگاه در ترم زمستان17/ 2016حدود 44000 دانشجو تحصیل می کنند که از این تعداد 8556 دانشجو از 128 کشور دنیا […]

ادامه مطلب
دانشگاه فرایبورگ آلمان

دانشگاه فرایبورگ آلمان

  دانشگاه فرایبورگ آلمان دانشگاه فرایبورگ آلمان(freiburg universität) در سال 1457 تاسیس شده است و یکی از 5 دانشگاه قدیمی آلمان می باشد. این دانشگاه هفتمین دانشگاه برتر کشور آلمان محسوب می شود و در قلب شهر فرایبورگ و درنزدیکی مرز آلمان با کشور سوئیس و فرانسه شده است.شهر فرایبورگ یکی از قدیمی ترین شهر […]

ادامه مطلب