مهارت خواندن

فارسی فکر نکنید!

مهارت خواندن در زبان آلمانی

اهمیت مهارت خواندن (Lesen) در زبان آلمانی به اندازه ی مهارت های دیگر از جمله Sprechen, Hören و Schreiben میباشد که تقویت آن تاثیر مستقیمی بر دیگر مهارت ها دارد. اصولاً هر شخصی روشی خاص خود برای خواندن مطالب مختلف را دارد ولی روشهایی هم هست که میتوانند مهارت خواندن شما را تقویت کنند.

برای اینکه مهارت خواندن زبان آلمانی یاد بگیریم و بتوانیم راحت صحبت کنیم راهکارهایی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها و استفاده از کتاب ها، نرم افزارها و شبکه های اجتماعی، می توانیم یادگیری این زبان را آسان تر کنیم و از فرآیندی که می تواند خیلی سخت و خسته کننده باشد، به یک تجربه شیرین و لذت بخش تبدیل شود.

مهمترین نکته در خواندن، تمرکز بر روی هدف متن یا همان عنوان متن است. هر متنی یک عنوان دارد که نویسنده در قالب پاراگراف ها سعی در انتقال یک مفهوم به خواننده دارد. هر پاراگراف یک یا چند جمله اصلی دارد و بقیه جملات معمولا برای پشتیبانی یا توضیح بهتر جمله نوشته میشوند. این روش وقتی که شما برای نوشتن تمرین میکنید هم یکسان است و همین الگو را برای نوشتن شما به کار خواهید برد.

شما قاعدتا با روش درک مطلب آشنا هستید. در این روش بیشتر تمرکز برای دریافت مفاهیم است و کمتر به خود لغت اشاره می شود. این روشی بسیار موثر و مفید در خواندن و آموزش زبان انگلیسی به حساب می آید. روش درک مطلب شبیه روش Scan and Skim(Überfliegen) یا بطور ساده، تند خوانی متن است. در این روش با بررسی سریع متن، سعی در پیدا کردن مفاهیم اصلی بدون توجه به جزئیات متن میکنیم. اما نکات مهم برای ارتقاء سطح مهارت خواندن به شرح زیر میباشد .

۱) عدم توجه به لغت هایی که معنای آنها را نمیدانید.

۲) تمرکز بر روی ساختار جملات :

هر لغت در جمله معنای واقعی دارد و دانستن معنای لغت به تنهایی کمکی به ما نمیکند، پس بهتر است که به جای تمرکز بر روی لغت بیشتر به معنای جمله فکر کنید.

۳) آلمانی فکر کنید :

یعنی سعی کنید معنای لغات را آلمانی یاد بگیرید و از دیکشنری آلمانی به آلمانی‌ استفاده کنید و وابستگی خود را به دیکشنری فارسی کمتر کنید.

۴) همواره هدفمند بخوانید : 

یعنی سعی کنید به جای آنکه متنی را تا انتها فقط روزنامه وار بخوانید سعی در پیدا کردن هدف نویسنده و همچنین پیدا کردن لغات کلیدی بگذارید، زیرا اینکار به شما کمک میکند تا مفهوم متون مختلف را سریعتر فرا بگیرید و زودتر به هدف خود برسید.

۵) به املای دقیق کلمه دقت نمیشود :

ثابت شده است که مغز کل کلمه را از روی شکل آن تشخیص میدهد وآن را بصورت حرف به حرف تجزیه و تحلیل نمیکند.

آزمون پرو اولین و تنها برگزار کننده آزمون های  آزمایشی گوته به صورت آنلاین